My Favorite Movies
In no particular order.
| MetalMario2's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Batman 1989, PG-13)
Even in the face of Christopher Nolan's truly awesome new Batman film franchise, Tim Burton's movie remains one of my favorite comic book films, and a great interpretation of Batman. Michael Keaton's Batman is second only to Christian Bale's, and Jack Nicholson makes a truly spectacular Joker. Love it! |
|
| 2 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 3 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 4 |
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990, PG)
This remains my absolute favorite comic book movie of all time. My hat's off to the screenwriters, because they managed to combine the best elements of the original comic book series with the best elements of the wildly popular TV show, and blend them together to create what I consider to be the definitive version of the TMNT. Awesome, awesome flick. |
|
| 5 |
Sin City 2005, R) |
|
| 6 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 7 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 8 |
Scarface 1983, R) |
|
| 9 |
Carlito's Way 1993, R) |
|
| 10 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 11 |
Back to the Future Part II 1989, PG) |
|
| 12 |
Back to the Future Part III 1990, PG) |
|
| 13 |
Sleeping Beauty 1959, G) |
|
| 14 |
The Little Mermaid 1989, G) |
|
| 15 |
Mary Poppins 1964, G) |
|
| 16 |
Bedknobs and Broomsticks 1971, G) |
|
| 17 |
Pete's Dragon 1977, G) |
|
| 18 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 19 |
Goldfinger 1964, PG) |
|
| 20 |
For Your Eyes Only 1981, PG) |
|
| 21 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 22 |
The Terminator 1984, R) |
|
| 23 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 24 |
Who Framed Roger Rabbit 1988, PG) |
|
| 25 |
Aliens 1986, R) |
|
| 26 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971, G) |
|
| 27 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 28 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 29 |
Face/Off 1997, R) |
|
| 30 |
The Man Who Would Be King 1975, PG) |
|
| 31 |
Cape Fear 1991, R) |
|
| 32 |
D.O.A. 1988, R) |
|
| 33 |
The Addams Family 1991, PG-13) |
|
| 34 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 35 |
Shoot 'Em Up 2007, R) |
|
| 36 |
The Greatest Story Ever Told 1965, G) |
|
| 37 |
Austin Powers: International Man of Mystery 1997, PG-13) |
|
| 38 |
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999, PG-13) |
|
| 39 |
Austin Powers in Goldmember 2002, PG-13) |
|
| 40 |
Hook 1991, PG) |
|
| 41 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 42 |
Scrooge 1970, G) |
|
| 43 |
The Muppet Christmas Carol 1992, G) |
|
| 44 |
Muppet Treasure Island 1996, G) |
|
| 45 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 46 |
The Flintstones 1994, PG) |
|
| 47 |
Spy Hard 1996, PG-13) |
|
| 48 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 49 |
1776 1972, PG) |
|
| 50 |
Cool Runnings 1993, PG) |



















































wckdclwn00 posted 3 years ago
Awesome list!! You going to be adding The Dark Knight to that soon? DAMN THAT WAS AWESOME!! Shane