Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  meskarune's Rating My Rating
1
Wings of Desire 1987,  PG-13)
Wings of Desire
Nick cave, Angels and a nice take on the nature of love and human existence.
2
Pink Flamingos 1972,  NC-17)
Pink Flamingos
disgusting and brilliant.
3
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem 2003,  Unrated)
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem
Daft punk + 1 hour of animated awesomeness
4
Wild Zero 2000,  Unrated)
Wild Zero
Aliens, Zombies, Japanese Rock Gods and Hermaphradites...

"Love has no borders, nationalities, or genders!" - guitar wolf
5
Visitor Q (Bijitâ Q) 2001,  R)
6
The Happiness of the Katakuris 2001,  R)
The Happiness of the Katakuris
fun musical violence and zombies...god DOES exist.
7
Eraserhead 1977,  R)
Eraserhead
A story about a baby.
8
Snakes on a Plane 2006,  R)
Snakes on a Plane
snakes...on a plane.
9
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Luke finds out he's been lusting after his sis, his father is an evil mass murderer, and han gets frozen. Also luke gives his famous wuss scream.
10
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
11
Gozu (Gokudô kyôfu dai-gekijô: Gozu) 2003,  R)
12
Izo 2004,  Unrated)
13
Akira 1988,  R)
14
Gojira 1954,  Unrated)
Gojira
If you don't like this...you aren't a real person. Gojira forever.
15
Metropolis (Metoroporisu) 2001,  PG-13)
16
Allegro Non Troppo 1976,  PG)
Allegro Non Troppo
Fantastic animation and storyline...gotta love the french.
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Classic, dialog sucks, there are plenty of wtf moments, but still...I came out of the theater very happy with the result.
18
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
19
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
20
Dünyayi kurtaran adam (The Man Who Saves the World) (Turkish Star Wars) 1982,  Unrated)
21
A Clockwork Orange 1971,  R)
22
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
23
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
24
Back to the Future 1985,  PG)
25
Back to the Future Part II 1989,  PG)
26
Back to the Future Part III 1990,  PG)
27
Children of Men 2006,  R)
28
Zoolander 2001,  PG-13)
29
The Waterboy 1998,  PG-13)
30
The Matrix 1999,  R)
31
The Goonies 1985,  PG)
32
The Godfather 1972,  R)
33
The Fifth Element 1997,  PG-13)
34
Team America - World Police 2004,  R)
35
Super Troopers 2002,  R)
36
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
37
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
38
Labyrinth 1986,  PG)
39
Jurassic Park 1993,  PG-13)
40
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
41
Ghostbusters 1984,  PG)
42
Forrest Gump 1994,  PG-13)
43
Fight Club 1999,  R)
44
Blue Velvet 1986,  R)
45
Lost Highway 1997,  R)
46
Dune 1984,  PG-13)
47
The Elephant Man 1980,  PG)
48
Inland Empire 2006,  R)
49
Mulholland Drive 2001,  R)
50
Ran 1985,  R)
51
Akahige (Red Beard) 1965,  Unrated)
52
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951,  Unrated)
53
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
54
Yojimbo 1961,  Unrated)
55
Pi 1998,  R)
56
Suzhou River 2000,  Unrated)
57
Female Trouble 1975,  NC-17)
58
Pecker 1998,  R)
59
Hairspray 1988,  PG)
60
Multiple Maniacs 1970,  NC-17)
61
Polyester 1981,  R)
62
Pulp Fiction 1994,  R)
63
Brazil 1985,  R)
64
Men in Black 1997,  PG-13)
65
Independence Day 1996,  PG-13)
66
Spaceballs 1987,  PG)
67
Gayniggers from Outer Space 1992,  Unrated)
68
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
69
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
70
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
71
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
72
Gattaca 1997,  PG-13)
73
Pan's Labyrinth 2006,  R)
74
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
75
Space Is The Place 1974,  R)
76
This Is Spinal Tap 1984,  R)
77
Stranger Than Paradise 1984,  R)
78
Flash Gordon Conquers the Universe 1940,  Unrated)
79
Plan 9 from Outer Space 1956,  Unrated)
Plan 9 from Outer Space
aliens that turn the dead into zombies. Plus the worst acting, set, special effects and plot EVER. You should just watch it.
80
Days of Being Wild (A Fei zheng chuan) 1990,  Unrated)
81
2046 2004,  R)
82
Happy Together (Chun gwong cha sit) 1997,  Unrated)
83
Chungking Express 1994,  PG-13)
84
Fallen Angels 1995,  Unrated)
85
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
86
Joshuu sasori: Kemono-beya (Female Prisoner Scorpion: Beast Stable) 1973,  Unrated)
87
Female Prisoner #701 - Scorpion 1972,  Unrated)
88
Joshuu sasori: Dai-41 zakkyo-bô (Female Convict Scorpion Jailhouse 41) 2000,  Unrated)
89
Tokyo Story ,  Unrated)
90
Taxi Driver 1976,  R)
91
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) 1952,  PG)
92
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
93
A Woman Is a Woman (Une femme est une femme) 1964,  Unrated)
94
Bande à part (Band of Outsiders) 1964,  Unrated)
95
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) 1965,  Unrated)
96
The Incredible Shrinking Man 1957,  Unrated)
97
White Heat 1949,  Unrated)
98
Kandahar 2001,  PG)
99
Les Enfants du Paradis (Children of Paradise) 1945,  PG)
100
Metropolis 1927,  PG-13)
101
Beauty and The Beast (La Belle et la bête) 1946,  Unrated)
Beauty and The Beast (La Belle et la bête)
Absolutely wonderful. The special effects, the story, music, classic french film.
102
Star Trek New Voyages: World Enough and Time 2007,  Unrated)
103
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
104
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
105
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
106
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
107
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
108
Star Trek: Hidden Frontier 2000,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments