My Favorite Movies


  meronym's Rating My Rating
1
The Silence of the Lambs 1991,  R)
2
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
3
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007,  R)
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
Visually breathtaking, the colours the sounds so perfect. Casey Affleck just threw me with his performance, I felt sorry for him, but also a little eerie at him too, due to his characters scary lust to be near Jesse. Brad Pitt played Jesse cold and uncaring yet you could see the man was breaking. I really enjoyed the film, the story it told and how beautiful it looked.
I would love for Casey to win the oscar, but who knows?
4
Half Nelson 2006,  R)
Half Nelson
excellent film, ryan is a brilliant and diverse actor. He plays a teacher and a coach who gets ever more addicted to drugs and takes more risks, one of his students discovers him nearly oding in the bathroom and they form an odd bond..you are never sure of the boundaries of the realtionship, but the line is never crossed and it remians a friendship, if an odd one. Ryans character sees were the gilrs life is leading to, a life in drugs as a dealers mule and tries to save her. very sad and hopeful story
5
Spirited Away 2001,  PG)
6
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
Amazing story, amazing acting, amazing visuals...I loved the vision of the future, it wasn't to crazy, no flying cars and that! Two scenes really stood out as brilliant for me, the escape scene from the farm when the car wouldnt start and the scene when Clive is trying to dodge the fighting in the fugee camp, to get to the girl! It felt like I was in a computer game, like gears of war! There was even blood on the camera screen! fecking brilliant, all in one shot too for a while I think, which always impresses me :D
7
Alien 1979,  R)
8
Once 2007,  R)
Once
An almost perfect film. Such sweet music a Dublin I remember from when I was younger, compared to what it is today. A beautiful tale, which shows we don't need those "hollywood endings" to make a film great :)
9
The Virgin Suicides 1999,  R)
10
Babe 1995,  G)
11
Jesus Camp 2006,  PG-13)
Jesus Camp
scary beyond my belief
12
The Descent 2005,  R)
13
Hard Candy 2005,  R)
Hard Candy
guys beware! youwill be sick! brilliant acting by the young girl and great story too
14
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
yet again fantastic animation...to think that this kind of animation is now mainly obselete is shocking! Cute story and some very cute characters like Calcifer! Not as great as Spirited Away but LOT better and original than anything Disney has put out in... forever!!!
15
28 Days Later 2002,  R)
16
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
17
Junebug 2005,  R)
Junebug
I Hadn't a clue what this movie was about, but I don't think that would have mattered! I love films that are just about people and their reactions to life and just their progress in life, however long or short it is. I really loved this film and I can see myself getting it on dvd and watching it again. I loved the character of Ashley, how sweet was that girl?! go see it!!!!!
18
[Rec] 2007,  R)
[Rec]
What a scary film! I had no idea what this film was about, only that it was a horror. Great set-up, amazing set! Some very scary scenes, especially towards the end, I was gripping my hands over my eyes!! Watch this before you see the obligatory US version.
19
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
20
The Proposition 2005,  R)
21
Brick 2006,  R)
Brick
Excellent film! I dont know how to describe it, a flick with teens, but not a "teen flick" as you would think. gritty and violent..watch it!
Joseph Gordon- Levitt is brilliant as the main loner guy
22
Into the Wild 2007,  R)
Into the Wild
Filmed beautifully and a great story to follow. I was so moved so many times and did not know the ending, so I was completely unprepared and shocked. I was so upset. The last shot haunts me now and the old man asking could he adopt him. Tragic. I have read lots of nasty comments about the real guy saying he was selfish and spoiled. I don't think he was. Well I don't agree with him not telling his family he was gone, but at the same time I can understand him leaving out his parents, but not his sister. I can understand why he left all the nice people he met along the way. He had a goal! He wanted to do something, he wanted to be completely alone
to survive in the wild. Which is what makes it all the sadder, when towards the end he realizes being alone, isn't what he wants.
23
Mystic River 2003,  R)
Mystic River
Excellent film
24
Serenity 2005,  PG-13)
25
Pulp Fiction 1994,  R)
26
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
What can I say? I loved it! It blended the harsh violence of the war and the captains brutality with the fantasies of the underworld perfectly..I loved the colour tones, the changes towards the end...perfect. The little girl who played Ofeilia was just brilliant and the man who played the Captain..very convincing evil fucker!
27
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)
El Orfanato (The Orphanage)
I really enjoyed how this film used your fears from regular horror films against you, it plays the tension to perfection. A great story, cast and it looks beautiful too. Lot's of goosbumply and hide behind your hand moments. I really want to watch it again.
28
Dead Man's Shoes 2004,  Unrated)
Dead Man's Shoes
I loved this film... .This guy Richard had a plan and he carried it out to perfection...exacting his revenge and having a bit of fun too(at the start)
He just didnt give a shit!
Nice kinda twist at the end makes what he does seem right...Again..exceptional performances by Paddy and the young kid who plays his brother
29
Thelma & Louise 1991,  R)
Thelma & Louise
This movie is for everyone but esp women! Great film and the ending...well Need I say more? :*(
30
My Neighbor Totoro 1988,  G)
My Neighbor Totoro
an incredibly cute and yet sad film about two kids who move to the countryside with their father after their mother falls ill, the little girl makes friends with totoro who lives in the nearby tree

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments