Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  merlosa's Rating My Rating
1
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
shame it had to end
2
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
cool
3
The English Patient 1996,  R)
The English Patient
one of faves
4
372 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) 1986,  Unrated)
372 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning)
5 star 80's flick
5
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
Beautiful RC disturbing though
6
Beautiful Creatures 2000,  R)
Beautiful Creatures
Great
7
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted
Different role for Angelina Jolie, interesting.
8
Mrs. 'Arris Goes to Paris (Mrs. Harris Goes to Paris) 1992,  Unrated)
Mrs. 'Arris Goes to Paris (Mrs. Harris Goes to Paris)
Great filming and quaint storyline
9
2 Days in Paris 2007,  R)
10
Sirens 1994,  R)
11
The Girl Next Door 2007,  R)
12
The Land Girls 1997,  R)
13
Lady and the Tramp 1955,  G)
14
Lady Chatterley 2006,  R)
15
The Lady Vanishes 1938,  PG)
16
101 Dalmatians 1961,  G)
17
Psycho 1998,  R)
18
Mr. Bean's Holiday 2007,  G)
Mr. Bean's Holiday
very funny, especially when mr bean does his dancing and funny walks. however, he does not get his case back or his passport - very unfortunate.
19
Van Helsing 2004,  PG-13)
20
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
21
Holiday 2006,  Unrated)
22
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
Can anyone explain the ending, it kinda vanished, but the movie was great
23
When the Sea Rises (Quand la Mer Monte...) 2004,  G)
24
The Mirror Crack'd 1980,  PG)
25
Jurassic Park 1993,  PG-13)
26
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
27
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
28
Jurassic Park IV ,  Unrated)
29
She's So Lovely 1997,  R)
30
Gone Baby Gone 2007,  R)
31
Love in the Time of Cholera 2007,  R)
32
sex, lies, and videotape 1989,  R)
33
Crush 1992,  R)
34
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
National Treasure: Book of Secrets
very watchable, enjoy every time.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments