Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  meowser41's Rating My Rating
1
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
A classic. I still get all sniffly during the death scene... Alright, I bawl for dear life.
2
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
This is, without a doubt, the greatest movie of all time in my opinion. Which is not to say it's my FAVORITE movie of all time (the Lion King still holds that title). But the story, the editing, the fast-paced cynical brand of humor stinging you in the face as it zooms by... The acting, the lighting, the music. I practically had a little moivegasm watching this. Okay, I DID have a little moviegasm. Definitely a dark plotline - Chuck Palahunik is a dark man, and now that I've started reading his books I can see that this story could only be his brainchild - but the ending will blow your socks off. I need to own this movie. It's like a drug. It's like my religion. BRILLIANT.

Okay, I'm done now.
3
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
A gothtober must-see.
4
Tekon Kinkurīto (Tekkonkinkreet) 2006,  R)
Tekon Kinkurīto (Tekkonkinkreet)
One of the best movies I've seen, hands down.
5
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Is it wrong to love a movie this much?
6
Party Monster 2003,  R)
Party Monster
Absolute perfection.
7
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
New obsession.
8
I Heart Huckabees 2004,  R)
I Heart Huckabees
Will leave you feeling enlightened. Or at the very least, laughing.
9
Velvet Goldmine 1998,  R)
Velvet Goldmine
It's only one of the best movies of all time.
10
A Scanner Darkly 2006,  R)
A Scanner Darkly
Wacky cool. Amazing rotoscoping.
11
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
Two words: David. Bowie.

Two more: Package. Pants.
12
Zeitgeist: The Movie 2007,  Unrated)
Zeitgeist: The Movie
WATCH. THIS. MOVIE.
13
The Go-Getter 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments