My Favorite Movies


  meowd's Rating My Rating
1
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
All in one day Arthur Dent loses his house,finds out his good friend is actually an alien and also finds out that earth is going to be blown up because the planet is in the way for a newly proposed motorway. This Sci-Fi movie has it all!
2
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
A brilliant storyline
3
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus)
This one made me really appreciate Jeunet's work! One of my all time favourites!
4
The Time Machine 1960,  G)
The Time Machine
An absoulute classic for HG Wells!.
A scientist builds a timemachine and travels into the future. His time machine is stolen whilst he is in the future and he risks all trying to get it back again.
A fantastic sci-fi fantasy!
5
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
I didn't know what to expect from this movie but it surprised me on so many different levels
6
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
7
Aeon Flux 2005,  PG-13)
Aeon Flux
not much of a story but I was a huge fan of the anime
8
Labyrinth 1986,  PG)
9
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted
Angelina certainly proves she has talent in this one.
10
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
Ha! i'm not even a fan of Bruce willis... but he's not bad in this. Milla is incredible..."dot"
11
Sin City 2005,  R)
12
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
13
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
Uma is amazing in this series.
14
Seven Years in Tibet 1997,  PG-13)
15
Eddie Murphy Delirious 1983,  Unrated)
Eddie Murphy Delirious
This man is a genious
16
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
17
Snatch 2001,  R)
18
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
One of my favourite childhood movies growing up.
19
Jimmy Neutron - Boy Genius 2001,  G)
20
Monsters, Inc. 2001,  G)
21
Ice Age 2002,  PG)
22
The Lord of the Rings 1978,  PG)
23
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
25
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
26
The Wizard of Oz 1939,  G)
27
Return to Oz 1985,  PG)
28
Pulp Fiction 1994,  R)
29
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
30
Brazil 1985,  R)
31
Cube 1997,  R)
Cube
strange, obscure
32
Robin Hood 1991,  Unrated)
33
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
34
Beetlejuice 1988,  PG)
35
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
36
Delicatessen 1991,  R)
37
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Such an inspiring story, simple yet clever! A must see!!
38
A Very Long Engagement 2004,  R)
39
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
I am putting myself to the fullest possible use, which is all I think that any conscious entity can ever hope to do.
40
Léon (The Professional) 1994,  R)
41
Seven (Se7en) 1995,  R)
42
WALL-E 2008,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments