My Favorite Movies


  meo's Rating My Rating
1
Clerks 1994,  R)
Clerks
Fantastic "real-life" movie. Love the comedy and the fact it's in black and white.
2
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
3
Miller's Crossing 1990,  R)
4
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
Who Framed Roger Rabbit
Great combination of animation and live-action, and I love the inclusion of the more 'classic' toons. Comedy is fantastic, and I adore the characters! Great movie.
5
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
6
One Piece the Movie: Kaisokuou ni ore wa naru (One Piece Movie: The Great Gold Pirate) 2000,  Unrated)
7
Spirited Away 2001,  PG)
8
Gigi 1958,  G)
9
Little Miss Sunshine 2006,  R)
10
Girl, Interrupted 1999,  R)
11
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
12
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
13
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
14
Sleepy Hollow 1999,  R)
15
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
16
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
17
School of Rock 2003,  PG-13)
18
Osmosis Jones 2001,  PG)
19
Ran 1985,  R)
20
Shin seiki Evangelion Gekijô-ban: Air/Magokoro wo, kimi ni (Neon Genesis Evangelion: The End of Eva 1997,  Unrated)
21
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
22
Tank Girl 1995,  R)
23
Nana 2005,  Unrated)
24
Robin Hood 1973,  G)
25
Rupan sansei: Kariosutoro no shiro (The Castle of Cagliostro) (Lupin III: Castle of Cagliostro) 1979,  G)
26
Nekojiru-so (Cat Soup) 2003,  Unrated)
27
The Craft 1996,  R)
28
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
29
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
Marie Antoinette
Beautiful movie. Love the costumes and music, Kirsten did a good job of playing Marie-Antoinette. Wish they'd include some things, and the ending was a bit rushed, but overall a very good movie.
30
The Virgin Suicides 1999,  R)
31
The Pebble and the Penguin 1995,  G)
32
To Sir, With Love 1967,  Unrated)
33
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
34
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
35
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
36
Blades of Glory 2007,  PG-13)
Blades of Glory
I love this movie! I don't think I've ever laughed so hard before, Will and Jon are excellent in this. Definately one of my new favourites.
37
Hostel: Part II 2007,  R)
38
Spider 2002,  R)
39
A Midsummer Night's Dream 1935,  Unrated)
40
Moulin Rouge 1952,  Unrated)
41
Sideways 2004,  R)
42
Oldboy 2004,  R)
43
Seven Brides for Seven Brothers 1954,  G)
Seven Brides for Seven Brothers
Absolutely LOVE this movie. Love the singing and dance routines, the characters are fantastic, love their voices and all the emotion they show. Just wonderful.
44
The Road to El Dorado 2000,  PG)
45
Pocahontas 1996,  G)
46
Singin' in the Rain 1952,  G)
47
X-Men 2000,  PG-13)
48
Serenity 2005,  PG-13)
49
Grease 1978,  PG)
50
The Illusionist 2006,  PG-13)
51
Garden State 2004,  R)
52
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
53
Full Metal Jacket 1987,  R)
54
Perfect Blue 1997,  R)
55
Paprika 2006,  R)
Paprika
Awesome movie. I love the colors and how random and cute and creepy and everything it is. The animation is brilliant and the music is wonderful. Another winner from Satoshi Kon.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments