My Favorite Movies


  mentalmoose's Rating My Rating
1
Dog Soldiers 2002,  R)
Dog Soldiers
I love this film. my favourite film of all time. You MUST see this
2
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
One of the best films. Ever
3
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
brilliant this is 1 of the best films i have seen for a long time
4
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
this is one of the best films ever. NO Ed dont go up there cause a he might be 1 of them and b he might still be annoyed
5
Phone Booth 2003,  R)
6
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
tarantino is the best director
7
The Descent 2005,  R)
The Descent
A good idea and executed well but i didnt find it that scary. Best ending in a film. Ever
8
Underworld 2003,  R)
9
Aliens 1986,  R)
Aliens
I enjoyed this flim and thought it was better than the first with more tension and horror. A great sequel
10
Reservoir Dogs 1992,  R)
11
Alien 1979,  R)
Alien
This Film is really good and tense but was outdone by its sequel
12
Joe's Apartment 1996,  PG-13)
Joe's Apartment
This movie rules and still stands as the only musical(if you can call it that) that I actually like. This movie is really crazy, but in a love it or hate it kind of a way. Sort of like Marmite
13
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
This film is soo funny and a comic masterpiece. Watch this its soo good
14
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
quality film i loved it gromit is so cool

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments