My Favorite Movies


  memnoch8's Rating My Rating
1
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
This is a movie right up my alley. Weird, at times sick and also tragic. The music fits this movie perfectly, and this movie is wonderfully shot. Now I'm gonna read the book.
2
Event Horizon 1997,  R)
Event Horizon
This movie is scary as hell. This is truly one of my all-time favorite movies.
3
The Ninth Gate 1999,  R)
The Ninth Gate
Polanski are still making "dark thrillers".
4
K-PAX 2001,  PG-13)
K-PAX
Brilliant
5
Contact 1997,  PG)
Contact
Jodie Foster is exellent. I never get tired of this masterpiece.
6
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
Keyser Söse are one scary dude
7
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
Audition (Ôdishon)
My blind-dating days are over after watching this movie. "Kiri,Kiri,Kiri"
8
Mulholland Drive 2001,  R)
Mulholland Drive
David Lynch still mystifies me.
9
Fargo 1996,  R)
Fargo
Excellent. Incredible acting, great dialogues and wonderful music. Classic Coen movie.
10
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
"The Dude" is no.1. He made me wanna drink "White Russians".
11
Memento 2000,  R)
Memento
What can I say....except that this movie twists and turns all conventions. I've got the 3 disc edition with the chronological version, and surprise, it's all in the editing.
12
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
This movie is both strange and beautiful. A classic, in my opinion.
13
May 2002,  R)
May
Angela Bettis is so charming as May. This movie is more like a horror-version of Amelie.
14
Bubba Ho-Tep 2002,  R)
Bubba Ho-Tep
Bruce Campbell ROCKS!,and he rocks even more as Elvis. This is a strange mix of horror and comedy, where Bruce Campbell as Elvis and Ossie Davis as JFK must fight Bubba Ho-Tep, an evil mummy that roams around a nursinghome taking souls. Directed by Don Coscarelli (Phantasm 1,2 and 3, and Incident On And Off A Mountain Road in the Masters Of Horror series), this is a highly watchable movie for fans of horror and comedy.
15
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
Some day I wanna take a trip to Japan.
16
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus)
Wow. The visual style of this movie is amazing. Ron Pearlman is great, but Judith Vittet really sells this movie (only 11 years old). You got to have an open mind while watching this one.
17
Delicatessen 1991,  R)
Delicatessen
Another great movie by the two frenchmen who made The city of lost children.
18
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Audrey Tautou stole my heart as Amelie. Amazing movie.
19
Metropolis 1927,  PG-13)
Metropolis
It's an epic.
20
One Hour Photo 2002,  R)
One Hour Photo
Robin Williams can be creepy and not only funny. I've got friends who didn't like the ending, but to me it was something different, and great.
21
MirrorMask 2005,  PG)
MirrorMask
This story is not new, but visually MirrorMask is way ahead other movies.
22
Blue Velvet 1986,  R)
Blue Velvet
Dennis Hopper really nailed his performance in Blue Velvet. A dark, sexy, violent, sick and thrilling movie that many people in the U.S. didn't like. Guess why.
23
The Straight Story 1999,  G)
The Straight Story
Not the typical Lynch flick, but still a very good movie. Based on a true story.
24
Twin Peaks - Fire Walk with Me 1992,  R)
25
Crank 2006,  R)
Crank
I'm not a big fan of action movies, but Crank is so much more than just action. Lots of comedy, wild editing, cool music, and lots of pumping adrenalin. Jason Statham is the coolest action-dude at the moment. Buckle up.
26
The Transporter 2002,  PG-13)
The Transporter
A cool movie with my favorite action-hero Jason Statham. Luc Besson is the writer, and as I've said before in other reviews, Besson adds many layers to his projects. Cool action, some fancy driving and some humor too. This is great entertainment.
27
Transporter 2 2005,  PG-13)
Transporter 2
Almost as good as the first Transporter, and alot of the same ingredients. If you're a fan of the other movie, then you will like this one too.
28
Monster's Ball 2001,  R)
29
8MM 1999,  R)
8MM
This is a dark thriller cleverly written by Andrew Kevin Walker (Seven, Sleepy Hollow), and directed by Joel Shumacher. This movie explores the underground world of pornography, and snuff movies. It's not a happy story, in any kinda way, but interesting. I really reccommend to listen to director's commentary on this movie, as it explains many things about the story and how realistic things are. 8mm is not for the faint-hearted.
30
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
31
A History of Violence 2005,  R)
32
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003,  R)
33
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
34
Alien 1979,  R)
35
Angel Heart 1987,  R)
36
Army of Darkness 1993,  R)
37
Back to the Future 1985,  PG)
38
Bad Taste 1987,  R)
39
Baise-Moi 2000,  Unrated)
40
Beetlejuice 1988,  PG)
41
Bichunmoo 2000,  Unrated)
42
Blade 1998,  R)
43
Sunshine 2007,  R)
Sunshine
Great movie. Lots of suspence and big fx. I really enjoyed it.
44
Kill Buljo: The Movie 2007,  R)
Kill Buljo: The Movie
One of the best comedies this year.
45
Noll Tolerans (Zero Tolerance) 1999,  Unrated)
Noll Tolerans (Zero Tolerance)
This is the first of three movies about Johan Falk, a cop who goes beyond his call of duty to stop criminals that the police can't put away, because of laws and regulations. This is a very entertaining movie, with suspence and action. The actors are great, and many of the them have recurring roles in the other two movies. It is not nessecary to watch these movies in the order that they were made, cause each movie has a separate story. All three movies has english subtitles on DVD, so if you are able to get a copy....then don't hesitate. This is great entertainment.
46
Livvakterna (Executive Protection) 2001,  Unrated)
Livvakterna (Executive Protection)
This is the second movie of a trilogy by swedish director Anders Nilsson. Starring Jacob Eklund as the cop Johan Falk, who goes beyond his call of duty to stop international badguys. Again...a well crafted story with action and lots of suspence. This is top notch entertainment.
47
The Fall 2006,  R)
The Fall
Brilliant movie
48
Before the Devil Knows You're Dead 2007,  R)
Before the Devil Knows You're Dead
Rec by Lady D.
Before The Devil Knows You're Dead is a great drama about family...but that's not all.What makes this movies special (apart from a good story and great acting) is the non-linear way this story is told. This movie starts in the middle of the story where a robbery goes wrong and then you get to see the repercussions it has to those who are directly or indirectly involved....but you also get to see things that happened days leading up to the robbery. All of this jumping back and forth in the timeline can be a bit confusing, so attention is acquried. I love the way this movie progressed because it fleshed out the characters so well and kept me curious to know how this ends.Before The Devil Knows You're Dead is definately a movie I'm gonna watch again.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments