My Favorite Movies


  Memesita101's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
3
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
4
The Covenant 2006,  PG-13)
5
Scary Movie 2000,  R)
6
Scary Movie 2 2001,  R)
7
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
8
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
Scary Movie 4
haha funny
9
Ella Enchanted 2004,  PG)
10
I Know Who Killed Me 2007,  R)
11
The Notebook 2004,  PG-13)
12
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
13
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
THIS MOVIE IS JOKES
14
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
15
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
16
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
17
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
18
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
19
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
20
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
21
Spider-Man 2002,  PG-13)
22
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
23
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
24
School of Rock 2003,  PG-13)
25
War of the Worlds 2005,  PG-13)
26
Saw 2004,  R)
27
Saw II 2005,  R)
28
Saw III 2006,  R)
29
Saw IV 2007,  R)
Saw IV
omg saww :P
30
Rush Hour 1998,  PG-13)
31
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
32
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
33
Mean Girls 2004,  PG-13)
34
A Cinderella Story 2004,  PG)
35
The Ring 2002,  PG-13)
36
The Ring Two 2005,  PG-13)
37
The Grudge 2004,  PG-13)
38
The Grudge 2 2006,  PG-13)
39
The Mummy 1999,  PG-13)
40
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
41
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008,  PG-13)
42
Disturbia 2007,  PG-13)
43
Ghost Rider 2007,  PG-13)
44
Transformers 2007,  PG-13)
45
Underdog 2007,  PG)
46
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
47
Dickie Roberts - Former Child Star 2003,  PG-13)
48
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
49
Romeo and Juliet 1968,  PG)
50
Boogeyman 2005,  PG-13)
51
The Blair Witch Project 1999,  R)
52
Book of Shadows - Blair Witch 2 2013,  R)
53
Darkness Falls 2003,  PG-13)
54
The Hills Have Eyes 2006,  R)
55
The Hills Have Eyes 2 2007,  R)
56
Child's Play 1988,  R)
57
Child's Play 2 1990,  R)
58
Child's Play 3 1991,  R)
Child's Play 3
YES CHILDS PLAY
59
Ghost 1990,  PG-13)
60
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
61
The Matrix 1999,  R)
62
The Matrix Reloaded 2003,  R)
63
The Matrix Revolutions 2003,  R)
64
Along Came Polly 2004,  PG-13)
65
Little Man 2006,  PG-13)
66
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
67
Night at the Museum 2006,  PG)
68
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
69
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
70
Raise Your Voice 2004,  PG)
71
The Perfect Man 2005,  PG)
72
X-Men 2000,  PG-13)
73
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
74
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
75
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
76
Superman Returns 2006,  PG-13)
77
Underworld 2003,  R)
78
Underworld: Evolution 2006,  R)
79
Zoolander 2001,  PG-13)
80
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
81
Chicken Little 2005,  G)
82
Confessions of a Teenage Drama Queen 2004,  PG)
83
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
84
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
85
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
86
Sleepy Hollow 1999,  R)
87
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
88
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
89
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
90
Material Girls 2006,  PG)
91
Bride of Chucky 1998,  R)
92
Seed Of Chucky 2004,  R)
93
Freddy vs. Jason 2003,  R)
94
Scream 1996,  R)
95
Scream 2 1997,  R)
96
Scream 3 2000,  R)
97
The Messengers 2007,  PG-13)
98
Dead Silence 2006,  R)
99
Hollow Man 2000,  R)
100
Hollow Man II 2006,  R)
101
Jeepers Creepers 2001,  R)
102
Jeepers Creepers 2 2003,  R)
103
The Wicker Man 2006,  PG-13)
104
White Noise 2005,  PG-13)
105
White Noise 2: The Light 2007,  PG-13)
106
House of Wax 2005,  R)
107
Doom 2005,  R)
108
Cursed 2004,  PG-13)
109
Resident Evil 2002,  R)
110
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
111
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
112
Black Christmas 2006,  R)
113
Hide and Seek 2005,  R)
114
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
115
Red Eye 2005,  PG-13)
116
Halloween 2007,  R)
117
Cry Wolf 2005,  PG-13)
118
The Return 2006,  PG-13)
119
High School Musical 2006,  G)
120
High School Musical 2 2007,  G)
121
Twitches 2005,  Unrated)
122
Twitches Too 2007,  Unrated)
123
Interview with the Vampire 1994,  R)
124
The Little Vampire 2000,  PG)
125
Van Helsing 2004,  PG-13)
126
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
127
Skinwalkers 2007,  PG-13)
128
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
129
The Legend of Zorro 2005,  PG)
130
300 2007,  R)
131
Wedding Crashers 2005,  R)
132
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
133
Grease 1978,  PG)
134
V for Vendetta 2006,  R)
135
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
136
Step Up 2006,  PG-13)
137
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
138
High School Musical 3: Senior Year 2008,  G)
139
I Am Legend 2007,  PG-13)
140
Hairspray 2007,  PG)
141
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
142
Flubber 1997,  PG)
143
Batman Begins 2005,  PG-13)
144
Agent Cody Banks 2003,  PG)
145
Cadet Kelly 2002,  Unrated)
146
Aeon Flux 2005,  PG-13)
147
Ultraviolet 2006,  PG-13)
148
Elektra 2005,  PG-13)
149
Grease 2 1982,  PG)
150
Journey to the Center of the Earth 2008,  PG)
151
The Amazing Spider-Man 2012,  PG-13)
152
Dracula - Dead and Loving It 1995,  PG-13)
153
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
I LOVE THIS MOVIE ITS THE BEST
154
Saw V 2008,  R)
155
Saw VI 2009,  R)
156
The Grudge 3 2009,  R)
157
Boogeyman 3 2008,  Unrated)
158
Boogeyman 2 2007,  Unrated)
159
H2: Halloween II 2009,  R)
160
The Haunting in Connecticut 2009,  PG-13)
161
The Unborn 2009,  PG-13)
162
The Uninvited 2009,  PG-13)
163
Zombieland 2009,  R)
164
Drag Me to Hell 2009,  PG-13)
165
Orphan 2009,  R)
166
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)
167
Final Destination 3 2006,  R)
168
Final Destination 2 2003,  R)
169
Final Destination 2000,  R)
170
The Final Destination 2009,  R)
171
District 9 2009,  R)
172
A Perfect Getaway 2009,  R)
173
The Collector 2009,  R)
174
The Proposal 2009,  PG-13)
175
Carriers 2009,  PG-13)
176
The Strangers 2008,  R)
177
The Echo 2008,  R)
178
My Bloody Valentine 3-D 2009,  R)
179
Friday the 13th 2009,  R)
180
The Wolfman 2010,  R)
181
Knowing 2009,  PG-13)
182
The Last House on the Left 2009,  R)
183
House 2007,  R)
184
Quarantine 2008,  R)
185
Flu Birds 2008,  R)
186
Dead Birds 2004,  R)
187
The Birds 2011,  Unrated)
188
Case 39 2010,  R)
189
Cloverfield 2008,  PG-13)
190
A Nightmare on Elm Street 2010,  R)
191
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian 2009,  PG)
192
Brüno (Bruno) 2009,  R)
193
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
194
I Love You, Man 2009,  R)
195
I Love You Beth Cooper 2009,  PG-13)
196
Step Brothers 2008,  R)
197
G.I. Joe: Rise of Cobra 2009,  PG-13)
198
Watchmen 2009,  R)
199
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
200
A Walk to Remember 2002,  PG)
201
Bedtime Stories 2008,  PG)
202
Inkheart 2008,  PG)
203
The Time Traveler's Wife 2009,  PG-13)
204
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
205
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
206
Blood and Chocolate 2007,  PG-13)
207
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
208
Iron Man 2008,  PG-13)
209
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2 2011,  PG-13)
210
The Dark Knight 2008,  PG-13)
211
Pirates of the Caribbean 4 2012,  Unrated)
212
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
213
Underworld: The Rise of the Lycans 2009,  R)
214
Catwoman 2004,  PG-13)
215
X-Men Origins - Wolverine 2009,  PG-13)
216
Aquamarine 2006,  PG)
217
Sydney White 2007,  PG-13)
218
She's the Man 2006,  PG-13)
219
Bandslam 2009,  PG)
220
Funny People 2009,  R)
221
G-Force 2009,  PG)
222
The Ugly Truth 2009,  R)
223
Gamer 2009,  R)
224
Cloudy With a Chance of Meatballs 2009,  PG)
225
Race to Witch Mountain 2009,  PG)
226
Fast & Furious 2009,  PG-13)
227
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
228
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
229
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
230
Obsessed 2009,  PG-13)
231
Coraline 2009,  PG)
232
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
233
Notting Hill 1999,  PG-13)
234
Pretty Woman 1990,  R)
235
Legends of the Fall 1994,  R)
236
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
237
Near Dark 1987,  R)
238
Fright Night 1985,  R)
239
Blade 1998,  R)
240
Blade II 2002,  R)
241
Blade: Trinity 2004,  R)
242
The Lost Boys 1987,  R)
243
Lost Boys: The Tribe 2008,  R)
244
Salem's Lot 2004,  PG-13)
245
Vampires 1998,  R)
246
30 Days of Night 2007,  R)
247
Shadow of the Vampire 2000,  R)
248
Buffy the Vampire Slayer 1992,  PG-13)
249
Dracula 1931,  Unrated)
250
Dracula 2007,  Unrated)
251
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
252
From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money 1998,  R)
253
From Dusk Till Dawn 3: The Hangman's Daughter 1999,  R)

Comments (2)


Post a comment

Recent Comments

  1. gjsharp01
    gjsharp01 posted 2 years ago

    what no Indiana jones films

  2. Memesita101
    Memesita101 posted 2 years ago

    lol i dont like tht movie