My Favorite Movies


  MeMeLand's Rating My Rating
1
Coraline 2009,  PG)
Coraline
love this non-stop animation in this movie. I also like when Coraline gets transported to another world, when she finds the secret little door in her new home.
2
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
about a 10-year-old Ofelia, who feels alone until she explores a decaying labyrinth guarded by the mysterious Pan, an ancient satyr who claims to know her destiny.
3
Fireproof 2008,  PG)
Fireproof
is about a marriage going through some turmoil and on the verge of a divorce. But once the family intervenes, a true miracle happens.
4
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
where a terrible virus spreads throughout the world and turns mankind into blood thristy monsters.
5
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
Stomp the Yard
is about dancing and love. Following your dreams & letting go of the past hurts.
6
Lady in the Water 2006,  PG-13)
Lady in the Water
is about a water nymph residing in the complex's swimming pool, the residents must help her return to her mythical home. If they dont it may mean the end for her world & theres.
7
The Village 2004,  PG-13)
The Village
in this chilling tale about an isolated village whose residents face the constant threat of evil creatures, lurking in the woods near by.
8
The Fountain 2006,  PG-13)
The Fountain
in three parallel stories spanning a millennium, Tom searches for a legendary tree believed to grant eternal life in the 16th, Century Spain; he tries to discover a cure for his wifes cancer as a present-day scientist.
9
Big Fish 2004,  PG-13)
10
Arabian Nights 2000,  Unrated)
11
Asoka 2001,  R)
Asoka
Bollywood epic movie based on the life of Mauryan dynastys Prince Asoka, dramatizes a cunning warrior's transformation into a legendary leader.
12
9 (Nine) (Short Film) 2005,  Unrated)
13
Hangman's Curse 2003,  PG-13)
14
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Tim Burton's stop motion-animated delight. With Jack Skellington, the king of Halloween town. Kidnaps Santa Claus and plans to deliver ghoulish gifts to the kids, on Christmas morning.
15
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
set in the 19th, century Europe, this animated tale centers on Victor, a young man who just as he's about to wed Victoria, is sucked into the underworld by the Corpse Bride.
16
Pulse 2006,  PG-13)
Pulse
about college friends that are trying to figure out what led their friend to commit suicide. They soon find out he was working on a computer program thats passing on a deadly virus or is it something else!
17
A Sound of Thunder 2005,  PG-13)
18
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
19
The Others 2001,  PG-13)
The Others
is a bone-chilling thriller, Grace lives in an old house kept dark because her two children, Anne & Nicholas have a rare sensitivity to light but the house seems haunted.
20
Salsa 1988,  PG)
Salsa
in an attempt to pull himself up out of his lower-class neighborhood, an expert salsa dancer sets out to win a dance contest that could be just the boost he so desperately needs.
21
American Me 1992,  R)
22
Constantine 2005,  R)
Constantine
is a private investigator who believes in things that go bump in the night, which makes him somewhat of an eccentric in a world ruled primarily by logic.
23
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
exploring a mysterious mailbox that somehow bridges time. After moving away from her peaceful lakeside home, a lonely physician begins writing letters to the frustrated architect.
24
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
25
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
Monster-in-Law
Charlotte has finally met "Mr. Right", Dr. Kevin Fields, theres just one problem that stands in the way of everlasting bliss: Kevins mother Viola.
26
The Color Purple 1985,  PG-13)
27
My Family 1995,  R)
My Family
is a story about a immigrant saga that tells the stories of three generations of the Sanchez family, as they migrate to California during the 1920's.
28
Mi Vida Loca (My Crazy Life) 1993,  R)
29
In the Time of the Butterflies 2000,  PG-13)
30
Drag Me to Hell 2009,  PG-13)
Drag Me to Hell
Just seen this movie Drag me to Hell & all I can say is the most thoroughly rewarding movie experience I've had in a while. Great from beginning to end, it also had the JUMP FACTER. Forget all of the other summer blockbusters, this is THE ONE to see. Also Alison Lohman hands down did amazing job in this film. NOTE: If you see this in theaters, try to go monday through thrusday because schools out. And the loud teenager's in the theater almost ruined it for me cuz they cant shut up & watch the movie!!!! ENJOY & CHECK IT OUT!!!!


31
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
32
Push 2009,  PG-13)
33
Twilight Saga: Breaking Dawn Part 1 2011,  PG-13)

Comments (2)


Post a comment

Recent Comments

  1. MeenaPadilla
    MeenaPadilla posted 3 years ago

    Good list!!!

  2. VictorCastelon
    VictorCastelon posted 2 years ago

    U have one of my favorites on here, American Me! Like ur list!