Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  melwinat's Rating My Rating
1
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
thrilling to watch.
2
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
indy is the best. very adventerous and well crafted
3
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
oh! i like this stuff. one of the best horrer films i've seen
4
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
5
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
6
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
7
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
a very good film. seen it alomst 10-12 times.
8
The Omen 2006,  R)
The Omen
mind blowing
9
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
that was an exotic chase
10
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
11
Cast Away 2000,  PG-13)
12
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
13
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
14
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
15
The Edge 1997,  R)
16
Vertical Limit 2000,  PG-13)
17
End of Days 1999,  R)
18
Dr. No 1962,  PG)
19
MacKenna's Gold 1968,  PG)
20
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
a perfect picture. seen it many times. such a wonderful picture
21
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
22
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
23
Poltergeist 1982,  PG)
24
Anaconda 1997,  PG-13)
Anaconda
i love snakes
25
Predator 1987,  R)
26
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
27
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
will they come back for the next independence
28
Jaws 1975,  PG)
Jaws
i would dare go into the sea again

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments