My Favorite Movies


  Melpomaen's Rating My Rating
1
Bang Bang You're Dead 2002,  R)
Bang Bang You're Dead
I'm so glad I watched this movie. I originally only watched it because Randy Harrison was in it, but I would recommend for anyone to watch it. It's from a point of view that no one ever sees, but everyone should. And now they can. Everyone should watch it.
2
The Strangers 2008,  R)
The Strangers
This movie scared the crap out of me, and to think that this could happen to anyone is even scarier. For anyone who likes horror or thriller movies, I recommend this.
3
Cube 1997,  R)
Cube
This gruesome movie uses your fears against you while using knowledge to your advantage. What will it take to make it out alive? Only one knows.
4
Wanted 2008,  R)
Wanted
It was very entertaining. Although I wish that both good guys had made it to the end.
5
Stargate 1994,  PG-13)
6
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
A great modern spin on a legendary hero. Although it's darker than previous Batman movies, it still captures the basics of the original Batman.
7
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
8
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
9
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
10
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
11
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
12
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
13
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
14
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
15
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
16
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2 2011,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments