My Favorite Movies
Give list a short description
| mellowmortal's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Throw Momma from the Train 1987, PG-13) |
|
| 2 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 3 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997, PG-13) |
|
| 4 |
Space Jam 1996, PG)
This is one of my all time favorites from when I was younger. MJ was great! This movie is cute and funny and sooo much fun to watch. Bill Murray also made an appearance in it. It's just a nice film to watch and if you haven't seen it you should go out and rent it sometime. It's a nice addition to any movie collection. |
|
| 5 |
The Jerk 1979, R)
This is another one of my favorite Steve Martin films! This just shows Steve's talent as a comedian and actor. He is pure genius! I've watched this movie so many times I can't even count. It's definetely one of the best! Go out and buy it if you're a comedy fan! A must have for comedy fans out there! |
|
| 6 |
The Philadelphia Story 1940, Unrated) |
|
| 7 |
The Shop Around the Corner 1940, Unrated) |
|
| 8 |
The Blues Brothers 1980, R) |
|
| 9 |
Blues Brothers 2000 1998, PG-13) |
|
| 10 |
Toys 1992, PG-13) |
|
| 11 |
Mrs. Doubtfire 1993, PG-13) |
|
| 12 |
Jack 1996, PG-13) |
|
| 13 |
Marvin's Room 1996, PG-13) |
|
| 14 |
Burglar 1987, R) |
|
| 15 |
Memoirs of an Invisible Man 1992, PG-13) |
|
| 16 |
Fletch Lives 1989, PG) |
|
| 17 |
Mr. Wrong 1996, PG-13) |
|
| 18 |
While You Were Sleeping 1995, PG) |
|
| 19 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005, PG) |
|
| 20 |
Animal Farm 1999, PG) |
|
| 21 |
Curly Sue 1991, PG) |
|
| 22 |
Kalifornia 1993, R) |
|
| 23 |
Shiloh 1996, PG) |
|
| 24 |
Shiloh 2 - Shiloh Season 1999, PG) |
|
| 25 |
Saving Shiloh 2006, PG) |
|
| 26 |
With Honors 1994, PG-13) |
|
| 27 |
The Apostle 1997, PG-13) |
|
| 28 |
Eragon 2006, PG) |
|
| 29 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 30 |
Back to the Future Part II 1989, PG) |
|
| 31 |
Back to the Future Part III 1990, PG) |
|
| 32 |
Ferris Bueller's Day Off 1986, PG) |
|
| 33 |
Music of the Heart 1999, PG) |
|
| 34 |
The Pursuit of Happyness 2006, PG-13) |
|
| 35 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 36 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 37 |
Rain Man 1988, R) |
|
| 38 |
Bridge to Terabithia 2007, PG) |
|
| 39 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 40 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971, G) |
|
| 41 |
Mary Poppins 1964, G) |
|
| 42 |
Nanny McPhee 2006, PG) |
|
| 43 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 44 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 45 |
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008, PG)
It was as good as I thought it was gonna be. The scenery, the actors, and the script was well put together. Ben Barnes and William Moseley did a fanstastic job. Anna Popplewell was awesome too. The special effects were great! This is one of the best movies I've seen all year. The movie felt so real and Andrew Adamson really made it come to life! |
|
| 46 |
The Dark Knight 2008, PG-13)
Great film! I can't believe I'm just now rating this! I saw the movie the 2nd day it came out. I wanted to see it on the first day but didn't. Anyways. This film was so cool and is worthy of all the buzz around it. Heath Ledger did an excellent job in bringing the Jokers character to life. This was sooo much better than Batman Begins. Loved it! |
|
| 47 |
Night at the Museum 2006, PG) |
|
| 48 |
The Lovely Bones 2009, PG-13) |
|
| 49 |
The Imaginarium of Doctor Parnassus 2009, PG-13)
Pretty interesting film. You might have to watch twice to understand this movie. The story explains itself in the end and you want to watch it all over again to completely understand it all. I didn't like that they made the devil so quirky and comical. But I did like the story and scenery of the entire film. |
|
| 50 |
Australia 2008, PG-13) |
|
| 51 |
The Blind Side 2009, PG-13) |
|
| 52 |
Shutter Island 2010, R) |
|
| 53 |
The Princess and the Frog 2009, G) |
|
| 54 |
One Fine Day 1996, PG) |
|
| 55 |
Far From Heaven 2002, PG-13)
Okay while I liked this movie it kind of drifted away from the main subject it started with. When I read the summary of the movie it seemed as though this movie was gonna be about her husband's homosexuality. It slowly strayed away from that all throughout the movie. Every time I blinked there was the gardener. Seemed liked the man was following her. The movie slowly turned into a movie about an interracial affair in the 50's. Plus the fact that the two of them were prancing around town like they had no worries was quite ridiculous. Everywhere they went people were staring. They knew it and still weren't careful. C'mon it was the freakin 50's! Racism was all over the place! Then the fact that their children were getting affected by what they were doing really made me mad. I also hated how her husband played the victim. She stayed rather composed for awhile. I was happy when she finally started to show how she was really feeling. I also hated her friends. All of them were racist and snobby. In a lovelier world her and the gardener could have gotten together and lived happily ever after. But this was the 50's so that didn't happen. I really liked this film a lot. I think it lost it's focus on the whole homosexuality issue. It didn't finish too good on that issue for me. I suppose they wanted to discuss the interracial issue in the movie also. But the interracial issue pushed the homosexuality issue to the side. They were trying to do two things at the same time and it steered the movie in two directions. I did like this movie a lot though. It was rather interesting and it's a nice movie to discuss with other people. |
|
| 56 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 57 |
Hot Fuzz 2006, R) |
|
| 58 |
Girl, Interrupted 1999, R) |
|
| 59 |
Singin' in the Rain 1952, G) |
|
| 60 |
The Preacher's Wife 1996, PG) |
|
| 61 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 62 |
Ruthless People 1986, R)
Great film! This film had so many different situations and characters. It was great! Danny DeVito was fabulous as always. Bette Midler was terrific. Judge Reinhold was absolutely great! Bill Pullman's character was just ridiculous and out of it. All the actors characters added so much to the film. The different characters and situations just kept my interest throughout the entire movie. This movie was funny, suspenseful and just so entertaining. This movie was well made. This is a great comedy and just a great film. I loved this movie! |
|
| 63 |
Push 2009, PG-13) |
|
| 64 |
She-Devil 1989, PG-13) |
|
| 65 |
The Five Heartbeats 1991, R) |
|
| 66 |
The Commitments 1991, R) |
|
| 67 |
Sister Act 2: Back in the Habit 1993, PG) |
|
| 68 |
Murder by Death 1976, PG) |




































































