My Favorite Movies
| Mello44's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Proposition 2005, R)
"I have a proprosition," sends all to purgatory. Sun baked richness of the film immerses you in it's heat,dust,and filth, no civilization except for a woman's garden. That proposition and the promise to bring civilzation to this hell condemns them all.Be careful of inviting the Devil to dinner,he most likely will except. |
|
| 2 |
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004, R) |
|
| 3 |
Dark City 1998, R) |
|
| 4 |
Grosse Pointe Blank 1997, R) |
|
| 5 |
Pitch Black 2000, R) |
|
| 6 |
Quills 2000, R) |
|
| 7 |
Frailty 2002, R) |
|
| 8 |
Dog Soldiers 2002, R) |
|
| 9 |
The Descent 2005, R) |
|
| 10 |
The Boondock Saints 2000, R) |
|
| 11 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 12 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 13 |
The Illusionist 2006, PG-13) |
|
| 14 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 15 |
The Crow 1994, R) |
|
| 16 |
We Were Soldiers 2002, R) |
















exnavykds posted 3 years ago
Cool list! I'm interested to see how Donnie Darko stands the test of time. I really (REALLY) liked it and am wondering if it's going to be considered a 'classic' ten or twenty years from now(?).