My Favorite Movies


  mello4's Rating My Rating
1
Dark City 1998,  R)
Dark City
What is reality?What makes us human?Before the Matrix there was Dark City,a science fiction/film noir that explores the question are we the idea or dream of another being?Do we allow ourselves to be what others think us to be?I was entertained by the Matrix,I was inspired by Dark City.
2
We Were Soldiers 2002,  R)
3
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
Don't ignore,Just cause you saw Prestige.
4
Dog Soldiers 2002,  R)
Dog Soldiers
Don't think,don't pick it apart just enjoy it ! Winner of the Saturn award (2003),a must see for werewolf movie fans.
5
The Crow 1994,  R)
6
Quills 2000,  R)
7
The Boondock Saints 2000,  R)
8
The Shawshank Redemption 1994,  R)
9
Unforgiven 1992,  R)
10
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
11
True Romance 1993,  R)
12
Léon (The Professional) 1994,  R)
13
Pushing Tin 1999,  R)
Pushing Tin
Cusack and Blanchett are great. Not for the movie no-brainers,this one is a thought provoking darkly humorous look at traffic controllers.
14
Seven (Se7en) 1995,  R)
15
Primal Fear 1996,  R)
Primal Fear
Enjoyed Usual Suspects? Then check out this film. Edward Norton's performance made me an instant fan of his. Well crafted story keeps you interested to the jaw-dropping end.
16
Dolores Claiborne 1995,  R)
Dolores Claiborne
Gritty, witty ahh so quotable dialogue. Dolores won't let those who judge her get away without a scathing remark. Kathy Bates draws you in with her performance of the damaged damsel who proves she does not need our pity.
17
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
18
Pulp Fiction 1994,  R)
19
Open Range 2003,  R)
20
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
21
Underworld 2003,  R)
22
Shaun of the Dead 2004,  R)
23
Identity 2003,  R)
Identity
Okay the whodunnit plot seems repetitive don't let that keep you away for this is a well thought out story. Intense and well acted, this film is a great ride !

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments