My Favorite Movies


  melissadheath's Rating My Rating
1
Sling Blade 1996,  R)
Sling Blade
This movie is wonderful! One of my favorites...I love Billy Bob!
2
American History X 1998,  R)
American History X
This is another classic! VERY Graffic but this is a great movie! Mmm! Edward Norton
3
Office Space 1999,  R)
Office Space
LMAO!! another great flick!
4
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu)
Loved this movie! the beautiful colors, martial arts and love story
5
Pulp Fiction 1994,  R)
6
The Cowboy Way 1994,  PG-13)
7
The Mexican 2001,  R)
8
The Hills Have Eyes 2006,  R)
The Hills Have Eyes
I love scary movies and this one blew me away!
9
Saturday Night Live: The Best of Will Ferrell 2002,  Unrated)
Saturday Night Live:  The Best of Will Ferrell
I own this..and have watched it over & over
10
Kalifornia 1993,  R)
Kalifornia
Wonderful movie!! This is one of those movies that after you see it you find yourself quoting lines from Earlie which is Brad Pitts character
11
Reservoir Dogs 1992,  R)
12
Urban Cowboy 1980,  PG)
13
Underworld 2003,  R)
14
Interview with the Vampire 1994,  R)
15
Léon (The Professional) 1994,  R)
16
Secretary 2002,  R)
Secretary
Great movie!
17
Raising Arizona 1987,  PG-13)
18
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
19
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
20
Dawn of the Dead 2004,  R)
21
Bad Santa 2003,  R)
Bad Santa
HAHAHA! Great flick
22
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
23
Full Metal Jacket 1987,  R)
24
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
25
Fight Club 1999,  R)
26
Radio 2003,  PG)
27
The Transporter 2002,  PG-13)
28
Transporter 2 2005,  PG-13)
29
Elf 2003,  PG)
Elf
I LOVE WILL FERRELL! Great movie!
30
Man on Fire 2004,  R)
31
The Sweetest Thing 2002,  R)
The Sweetest Thing
Really funny chick lick
32
Secret Window 2004,  PG-13)
33
Troy 2004,  R)
34
The Shining 1980,  R)
35
Monsters, Inc. 2001,  G)
36
Last of the Dogmen 1995,  PG)
Last of the Dogmen
BEAUTIFUL MOVIE, Loved it! mmmm! Tom Berrenger!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments