My Favorite Movies


  1. melissablom
  2. Melissa

These are some of my favourite movies. In no particular order.

  melissablom's Rating My Rating
1
Rent 2005,  PG-13)
Rent
Love the musical. Love the movie!
2
The Truman Show 1998,  PG)
The Truman Show
This is Jim Carey at his best, he's not just a complete ass, this movie shows off his skills as a tried and true actor.
3
Men in Black 1997,  PG-13)
Men in Black
Who doesn't love Will Smith? I mean seriously...This movie is awesome!
4
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back
Basically Kevin Smith and his buddies got together and screwed around on film. This was the result and it's histerical.
5
Bad Boys II 2003,  R)
Bad Boys II
One of the odd films that I enjoyed the sequal more than the original. It's great. Funny and action packed...Mmm Will Smith.
6
For the Boys 1991,  R)
For the Boys
I love Bette Midler. The music is great in the wartime story. Nice to have a war movie without a lot of war.
7
Stella 1989,  PG-13)
Stella
This is great. I mean you've got to love unplanned pregnancy with one night stands and you know...Bette Midler who is fabulous!
8
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
My Best Friend's Wedding
It's Julia Roberts, Rupert Everett...What's not to love?! Oh and a steller soundtrack. Mad love!!
9
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
Love Drew Berrymore. Love Cinderella Stories! This is a nice twist on an old classic!
10
Jersey Girl 2004,  PG-13)
Jersey Girl
I really love this attempt by Kevin Smith to make a non-Jay & Silent Bob epic. It's a touchingly warm story about a widowed father raising his daughter. I love it.
11
Sabrina 1995,  PG)
Sabrina
A great remake of an old classic.
12
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
I have so much love for this movie I don't even know where to start. First, Will Smith...AWESOME. Second, Kevin James...AWESOME. I love it.
13
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
It's great. You are taken off a magic trip, albiet historically inaccurate but magical.
14
Bride and Prejudice 2004,  PG-13)
Bride and Prejudice
This is so funny. It's a wonderful Bollywood twist on the Jane Austen classic novel.
15
Twister 1996,  PG-13)
Twister
The disaster movie...so fantastic!
16
Beaches 1988,  PG-13)
Beaches
This is my all time favourite movie. It's about friendship and love. You'll laugh, you'll cray and you'll sing-a-long to all the songs.
17
Dogma 1999,  R)
Dogma
The funniest movie ever! OMG! I have crazy love for this movie!
18
Chasing Amy 1997,  R)
Chasing Amy
Who does not like a story where a guy falls in love with a lesbian? Really?! I'ts great. "All any woman needs is a good deep dickin'."
19
Mallrats 1995,  R)
Mallrats
I love Kevin Smith! This movie is hysterical.
20
Clerks 1994,  R)
Clerks
I love this movie. It isn't my favourite of Kevin Smith's films but it's great. All in black and white, very artsy looking but full of dick and fart jokes.
21
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
I absolutely loved this movie, more so than the original. It was funny and had a plot which is more than I can say for the first one. It was full of 'dick and fart' jokes but it was also sweet and heartfelt. Loved it!!
22
Legally Blonde 2001,  PG-13)
23
The American President 1995,  PG-13)
The American President
I've seen it so many times! It combines 2 things I love most, romance and politics.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments