My Favorite Movies
| melissabaker1's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Charlotte Bronte's Jane Eyre 1996, PG) |
|
| 2 |
Hush Hush Sweet Charlotte 2005, Unrated) |
|
| 3 |
A Canterbury Tale 1944, NC-17) |
|
| 4 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000, PG-13) |
|
| 5 |
Gone With the Wind 1939, G) |
|
| 6 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 7 |
The Lord of the Rings 1978, PG) |
|
| 8 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 9 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 10 |
Chicken Run 2000, G) |
|
| 11 |
Men in Black 1997, PG-13) |
|
| 12 |
Men in Black II 2002, PG-13) |
|
| 13 |
Nacho Libre 2006, PG) |
|
| 14 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13) |
|
| 15 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 16 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 17 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 18 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 19 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 20 |
Sense and Sensibility 1995, PG) |




















