My Favorite Movies


  meldj's Rating My Rating
1
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
This is one of my favorite movies. I really liked this one, it's so sweet and funny.
2
Pleasantville 1998,  PG-13)
Pleasantville
This is my most watched movie. I watch it everytime it's on TV and I never get tired of it.
3
Sense and Sensibility 1995,  PG)
Sense and Sensibility
Of course the novel is better, but they really did make a great movie for any Jane Austen fan. Emma Thompson and Kate Winslet were just great.
4
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
This movie was so good. I can't wait to read the book. I love Jane Austen.
5
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
I loved this movie. It's my favorite romantic comedy. It was just soo sweet and funny. Drew Barrymore and Adam Sandler did such a good job.
6
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
This one is a must see. Everyone should see this movie.
7
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
This is a great comedy-drama. I've heard them described as "the best disfunctional family ever". I think this is my favorite movie of the year.
8
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
Kiss Kiss, Bang Bang
This movie was so good. It was full of suspense and surprise. And it was so funny. Robert Downey Jr. was the best - he really nailed it.
9
Art School Confidential 2006,  R)
Art School Confidential
I'm IN art school - and it's EXACTLY like this movie (except for the serial killer). Especially the scenes during critiques. The students are just like that and the instructors are just like that. Welcome to my world.
10
The Producers 2005,  PG-13)
The Producers
I'm NOT one for musicals, so this was the first one that I watched to the end without being annoyed. It was really funny and I really liked all of the characters. Way to go Uma.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments