My Favorite Movies


  1. melcandy5
  2. MelCandy

Favorite Movies... duh o_o

  melcandy5's Rating My Rating
1
Jesus Christ Superstar 2000,  Unrated)
Jesus Christ Superstar
PERFECT! The acting is amazing, the songs are beyond awesome, and the story rules!! Amazing voices too! They would be awesome in metal bands!!!
Everyone should watch it!
2
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
3
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
4
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
This movie is perfect. The story, the songs... Everything, perfect. One of the best movies ever.
5
Repo! The Genetic Opera 2008,  R)
Repo! The Genetic Opera
FREAKING AWESOME! I just got myself a new favorite movie! It's perfect!
The songs are amazing, only Sarah Brightman to sing like that. And the GraveRobber gives me chills! (I have to get the soundtrack!)
Paris Hilton is acting like a bitch, so it doesn't really bother.
And the story is more interesting than it seems.
Oh God, I fell in love with this movie.lol
6
The Devil's Advocate 1997,  R)
The Devil's Advocate
This is one of the best movies I have ever seen!
I don't even know what to say about this film! SO FUCKING AWESOME! Everything, and even more!
Al Pacino is great, as always, and Keanu Reeves is pretty good too.

"The twentieth century was entirely mine." GREATEST QUOTE EVER! I know I shouldn't say this, but, Satan fucking rules!
And the end is amazing!! I was like - WTF!!!

"Vanity, definitely my favorite sin."
7
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
One of the best movies ever! Great jokes, great songs (i love when satan starts singing <3'), great critics... Just awesome. Trey Parker and Matt Stone truly rule.
8
Tropic Thunder 2008,  R)
Tropic Thunder
Awesome! Jack Black is hilarious, as always, and Robert Downey Jr is a great nigga. GREAT jokes, but some stupid moments. And Tom Cruise doesn't look NOTHING like him!
9
Dangerous Liaisons 1988,  R)
Dangerous Liaisons
What an amazing movie! I have never seen such thing! So much cruelty! God, so amazing... It teaches us all a great lesson, how humans can be so cruel and at the same time so weak. One of the best movies ever.
10
Closer 2004,  R)
Closer
Clive Owen is SO awesome in this movie! Such a man... so clever *-* Natalie Portman is awesome too. God, this movie rocks <3!
11
Tenacious D in: The Pick of Destiny 2006,  R)
Tenacious D in: The Pick of Destiny
The story is funny as hell, and the music is EXCELLENT!!
12
The Libertine 2004,  R)
The Libertine
"You will not like me now and you will like me a good deal less as we go on."

Right before watching this movie I said "Johnny Depp, John Malkovich and sex, it's perfect!" And God, was I right!
I don't even know what to say about this movie, it's just awesome. Great actors, fantastic story, it has everything!
One of my favourite movies ever.

"Do you like me now?"
13
Coraline 2009,  PG)
Coraline
AWESOME! It's mindblowing! Loved it.
14
Up 2009,  PG)
Up
Best cartoon ever! I love how we see the past of Mr. Fredricksen and stuff. And Russel is so cute. Awesome how there are some parts so sad and in a sec a person almost die laughing. Loved it.
15
Love and Death 1975,  PG)
Love and Death
Typical Woody Allen movie, funny and clever. I can see this movie over and over again and never get tired.
16
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
"Why are you wearing that stupid man suit?" - FREAKING AWESOME!

The movie is really good. I wanted to watch it for a long time, but I just watched it in the right moment!...
The story and the character(Donnie) are genius. I liked the ending, but it wasn't quite what I was expecting... And the girl just reminded me the one of "Twilight" - a big turn off -.-'
17
Inglourious Basterds 2009,  R)
Inglourious Basterds
FUCKING AWESOME!!!
Loved Brad Pitt in this one, really funny. But Christoph Waltz is amazing, damn!

Loved the idea of the marks on the foreheads, that's exactly what should have happened! Fucking nazis.
And killing Hitler? I didn't see that coming! I was expecting everything going wrong, or something.
One of the best movies of the year, in my opinion. A must see.
18
Team America - World Police 2004,  R)
Team America - World Police
Awesome, fuck yeah! Trey Parker and Matt Stone at their best. Even the soundtrack is awesome! Matt Damon is a FAG, fuck yeah! Once again, awesome movie ^^
19
Happy Feet 2006,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments