Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  mehranaz's Rating My Rating
1
The Last Samurai 2003,  R)
2
Dracula (1931) ,  Unrated)
3
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
4
Underground 1995,  Unrated)
5
Once Upon a Time in America 1984,  R)
6
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
7
Nassereddin Shah, Actor-e Cinema (Once Upon a Time, Cinema) 1992,  Unrated)
8
La Dolce Vita 1960,  Unrated)
9
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
10
La tigre e la neve (The Tiger and the Snow) 2005,  Unrated)
11
Blue 1993,  R)
12
Blue Velvet 1986,  R)
13
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments