My Favorite Movies
| megrumpyme's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Phantom of the Opera 2005, PG-13) |
|
| 2 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 3 |
The Count of Monte Cristo 2002, PG-13) |
|
| 4 |
Equilibrium 2002, R) |
|
| 5 |
The Punisher 2004, R) |
|
| 6 |
The Departed 2006, R) |
|
| 7 |
Point of No Return (The Assassin) 1993, R) |
|
| 8 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 9 |
Assassins 1995, R) |
|
| 10 |
The Man in the Moon 1991, PG-13) |
|
| 11 |
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker) 2006, PG) |
|
| 12 |
Meet Joe Black 1998, PG-13) |
|
| 13 |
The Holiday 2006, PG-13) |
|
| 14 |
Tristan & Isolde 2005, PG-13) |
|
| 15 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 16 |
Enemy at the Gates 2001, R) |
|
| 17 |
The Italian Job 2003, PG-13) |
|
| 18 |
Troy 2004, R) |
|
| 19 |
American Outlaws 2001, PG-13) |
|
| 20 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 21 |
Elizabethtown 2005, PG-13) |
|
| 22 |
Timeline 2003, PG-13) |
|
| 23 |
Step Up 2006, PG-13) |
|
| 24 |
She's the Man 2006, PG-13) |
|
| 25 |
The Recruit 2003, PG-13) |
|
| 26 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 27 |
Paycheck 2003, PG-13) |
|
| 28 |
Good Will Hunting 1997, R) |
|
| 29 |
Four Brothers 2005, R) |
|
| 30 |
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005, PG) |
|
| 31 |
Buffalo Soldiers 2001, R) |
|
| 32 |
Kate & Leopold 2001, PG-13) |
|
| 33 |
Van Helsing 2004, PG-13) |
|
| 34 |
Last Man Standing 1996, R) |
|
| 35 |
Life as a House 2001, R) |
|
| 36 |
The Illusionist 2006, PG-13) |
|
| 37 |
The Long Kiss Goodnight 1996, R) |
|
| 38 |
Murder by Numbers 2002, R) |
|
| 39 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 40 |
Stay 2005, R) |
|
| 41 |
10 Things I Hate About You 1999, PG-13) |
|
| 42 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 43 |
Aeon Flux 2005, PG-13) |
|
| 44 |
Head in the Clouds 2004, R) |
|
| 45 |
Bad Girls 1994, R) |
|
| 46 |
Trapped 2002, R) |
|
| 47 |
Minority Report 2002, PG-13) |
|
| 48 |
Sweet November 2001, PG-13) |
|
| 49 |
Transporter 2 2005, PG-13) |
|
| 50 |
A Few Good Men 1992, R) |
|
| 51 |
XXX 2002, PG-13) |
|
| 52 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 53 |
What's Eating Gilbert Grape 1993, PG-13) |
|
| 54 |
Memento 2000, R) |
|
| 55 |
Jerry Maguire 1996, R) |
|
| 56 |
Cocktail 1988, R) |
|
| 57 |
Top Gun 1986, PG) |
|
| 58 |
The Three Musketeers 1993, PG) |
|
| 59 |
Taking Lives 2004, R) |
|
| 60 |
Unbreakable 2000, PG-13) |
|
| 61 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 62 |
Runaway Jury 2003, PG-13) |
|
| 63 |
The Last of the Mohicans 1992, R) |
|
| 64 |
Coyote Ugly 2000, PG-13) |
|
| 65 |
Dead Poets Society 1989, PG) |
|
| 66 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 67 |
Spanglish 2004, PG-13) |
|
| 68 |
Tombstone 1993, R) |
|
| 69 |
Searching for Bobby Fischer 1993, PG) |
|
| 70 |
The Secret of Roan Inish 1994, PG) |






































































