My Favorite Movies


  megnd's Rating My Rating
1
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
2
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
my favorite movie...since...well..forever!
3
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 1995,  PG-13)
4
Casper 1995,  PG)
5
Ghost 1990,  PG-13)
6
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
7
Road House 1989,  R)
8
Hocus Pocus 1993,  PG)
9
Beetlejuice 1988,  PG)
10
The Crush 1993,  R)
11
Now and Then 1995,  PG-13)
12
Kickboxer 1989,  R)
13
Willow 1988,  PG)
14
The Goonies 1985,  PG)
15
The Evil Dead 1981,  R)
The Evil Dead
Bruce Campbell is awesommmee....love this movie!
16
Evil Dead 2 1987,  R)
17
Army of Darkness 1993,  R)
18
Double Impact 1991,  R)
19
Sixteen Candles 1984,  PG)
20
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
21
The Notebook 2004,  PG-13)
22
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
A fav. of mine!
23
Labyrinth 1986,  PG)
24
X-Men 2000,  PG-13)
25
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
26
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
27
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
28
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
29
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
30
Dr. Goldfoot and the Bikini Machine 1965,  G)
31
Grumpy Old Men 1993,  PG-13)
32
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
33
The Wedding Date 2005,  PG-13)
34
Grumpier Old Men 1995,  PG-13)
35
On Golden Pond 1981,  PG)
36
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
clever!!
37
Finding Nemo 2003,  G)
38
Seven (Se7en) 1995,  R)
39
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
40
Pumpkinhead 1988,  R)
41
Pumpkinhead II: Blood Wings (Pumpkinhead 2: The Demon Returns) 1994,  R)
42
How the Grinch Stole Christmas 1965,  Unrated)
43
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
44
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
45
My Chemical Romance - Things That Make You Go Mmmm! 2006,  Unrated)
46
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
47
Fight Club 1999,  R)
48
Primal Fear 1996,  R)
49
Fear 1996,  R)
50
The Man in the Moon 1991,  PG-13)
51
Swordfish 2001,  R)
52
The Others 2001,  PG-13)
53
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
54
Catwoman 2004,  PG-13)
55
Grease 1978,  PG)
56
Wedding Crashers 2005,  R)
57
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
58
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
59
Win A Date With Tad Hamilton! 2004,  PG-13)
60
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
61
Wolf 1994,  R)
62
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
63
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
more sick than the first one!!!
64
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
65
Finding Neverland 2004,  PG)
66
The Transporter 2002,  PG-13)
67
The Italian Job 2003,  PG-13)
68
Under the Tuscan Sun 2003,  PG-13)
69
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
70
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
71
King Arthur 2004,  PG-13)
72
The Sword in the Stone 1963,  G)
73
The Land Before Time 1988,  G)
74
The Lost Boys 1987,  R)
75
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
I love this movie!
76
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
77
Mannequin 1987,  PG)
78
Sleepy Hollow 1999,  R)
79
Twister 1996,  PG-13)
80
Final Destination 2000,  R)
Final Destination
i LOVE devon sawa!
81
The Omen 2006,  R)
82
The Omen 1976,  R)
83
Scream 1996,  R)
84
The Princess Bride 1987,  PG)
85
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
sooo funny!
86
Scent of a Woman 1992,  R)
Scent of a Woman
Love iT, Al Pacino is amazing in every movie he makes!
87
The Mummy 1999,  PG-13)
88
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
89
The Devil's Advocate 1997,  R)
90
Accepted 2006,  PG-13)
91
Interview with the Vampire 1994,  R)
92
Carrie 1976,  R)
93
Carrie 2002,  Unrated)
94
Unfaithful 2002,  R)
95
Pretty Woman 1990,  R)
96
The Breakfast Club 1985,  R)
97
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
98
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
Classic!
99
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
100
Silent Hill 2006,  R)
101
House on Haunted Hill 1999,  R)
102
The Haunting 1999,  PG-13)
103
Clueless 1995,  PG-13)
104
28 Days 2000,  PG-13)
105
Donnie Darko 2001,  R)
106
The Exorcist 1973,  R)
107
The Craft 1996,  R)
108
Girl, Interrupted 1999,  R)
109
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
funny as hell!!!
110
Wild America 1997,  PG)
111
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
112
Bloodsport 1986,  R)
113
Double Team 1997,  R)
114
Gladiator 2000,  R)
115
Timecop 1994,  R)
116
Maximum Risk 1996,  R)
117
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
118
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
119
The Wizard of Oz 1939,  G)
120
Blade 1998,  R)
121
Blade II 2002,  R)
122
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
123
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
124
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
125
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
126
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
127
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
128
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
129
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
130
Ice Age 2002,  PG)
131
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
132
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
133
Dirty Mary Crazy Larry 1974,  PG)
134
50 First Dates 2004,  PG-13)
135
The Princess Diaries 2001,  G)
136
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
137
Van Helsing 2004,  PG-13)
138
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
139
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
140
Tombstone 1993,  R)
141
Maverick 1994,  PG)
142
Cinderella Man 2005,  PG-13)
143
Transporter 2 2005,  PG-13)
144
Remember the Titans 2000,  PG)
145
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
146
Shrek 2001,  PG)
147
Shrek 2 2004,  PG)
148
Love Potion #9 1992,  PG-13)
149
Spider-Man 2002,  PG-13)
150
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
151
The Blob 1988,  R)
152
Stigmata 1999,  R)
153
Identity 2003,  R)
154
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
155
Beauty and the Beast 1991,  G)
156
Ladyhawke 1985,  PG-13)
157
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
158
A Cinderella Story 2004,  PG)
159
Red Dragon 2002,  R)
160
Iron Will 1994,  PG)
161
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
162
The Neverending Story 1984,  PG)
163
The Dark Crystal 1982,  PG)
164
Elvira, Mistress of the Dark 1988,  PG-13)
165
Elvira's Haunted Hills 2001,  PG-13)
166
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead 1991,  PG-13)
167
Overboard 1987,  PG)
168
Little Monsters 1989,  PG)
169
Billy Madison 1995,  PG-13)
170
Madagascar 2005,  PG)
171
The Waterboy 1998,  PG-13)
172
Clifford 1994,  PG)
173
Timeline 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments