My Favorite Movies


  medievalislander's Rating My Rating
1
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
One of my all-time favorite Sci-Fi's

Two hundred and fifty years in the future, life as we know it is threatened by the arrival of Evil. Only the fifth element can stop the Evil from extinguishing life, as it tries to do every five thousand years. She is helped by ex-soldier, current-cab-driver, Korben Dallas, who is, in turn, helped by Prince/Arsenio clone, Ruby Rhod. Unfortunately, Evil is being assisted by Mr. Zorg, who seeks to profit from the chaos that Evil will bring, and his alien mercenaries.
2
The Boondock Saints 2000,  R)
3
The Sea Hawk 1940,  Unrated)
The Sea Hawk
Legal piratin' gone awry! Great nautical lore!

Geoffrey Thorpe is an adventurous and dashing pirate, who feels that he should pirate the Spanish ships for the good of England. In one such battle, he overtakes a Spanish ship and when he comes aboard he finds Dona Maria, a beautiful Spanish royal. He is overwhelmed by her beauty, but she will have nothing to do with him because of his pirating ways (which include taking her prized jewels). To show his noble side, he suprises her by returning the jewels, and she begins to fall for him. When the ship reaches England, Queen Elizabeth is outraged at the actions of Thorpe and demands that he quit pirating. Because he cannot do this, Thorpe is sent on a mission and in the process becomes a prisoner of the Spaniards. Meanwhile, Dona Maria pines for Thorpe and when he escapes he returns to England to uncover some deadly secrets. Exciting duels follow as Thorpe must expose the evil and win Dona Maria's heart.
4
The 13th Warrior 1999,  R)
The 13th Warrior
In AD 922, Arab courtier Ahmad Ibn Fadlan accompanies a party of Vikings to the barbaric North. Ibn Fadlan is appalled by the Vikings customs-- their wanton sexuality, their disregard for cleanliness, their cold-blooded human sacrifices. And then he learns the horrifying truth: he has been enlisted to combat a terror that slaughters the Vikings and devours their flesh.

SWEET! Great Flik!
5
The Princess Bride 1987,  PG)
6
King Arthur 2004,  PG-13)
7
Gone With the Wind 1939,  G)
8
Kingdom of Heaven 2005,  R)
9
20,000 Leagues Under The Sea 1954,  G)
10
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
12
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
13
Helen of Troy 2003,  Unrated)
14
Pirates of Tortuga 1961,  Unrated)
15
The Pirates of Penzance 1983,  G)
16
Troy 2004,  R)
17
Pirates 1986,  PG-13)
18
Terry and the Pirates 1940,  Unrated)
19
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
20
20,000 Leagues Under the Sea 1916,  Unrated)
21
The Sea Wolves 1981,  PG)
22
20,000 Leagues Under the Sea 1996,  Unrated)
23
Alice's Restaurant 1969,  R)
24
Undersea Kingdom 1936,  Unrated)
25
Helen of Troy 1955,  PG)
26
300 2007,  R)
27
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
28
Citizen Kane 1941,  PG)
29
Casablanca 1942,  PG)
30
Doctor Zhivago 1965,  PG-13)
31
Alexander 2004,  R)
32
The Man in the Iron Mask 1977,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments