My Favorite Movies
| mechu29's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Psycho 1960, R) |
|
| 2 |
Day for Night 1973, PG) |
|
| 3 |
Underground 1995, Unrated) |
|
| 4 |
The Birds 1963, PG-13) |
|
| 5 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 6 |
8 1/2 1963, Unrated) |
|
| 7 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 8 |
Strangers on a Train 1951, PG) |
|
| 9 |
What Ever Happened to Baby Jane? 1960, Unrated) |
|
| 10 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 11 |
The Apartment 1960, Unrated) |
|
| 12 |
Love Actually 2003, R) |
|
| 13 |
Jamaica Inn 1939, Unrated) |
|
| 14 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 15 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 16 |
White Chicks 2004, PG-13) |
|
| 17 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 18 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 19 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 20 |
Life Is Beautiful (La Vita č bella) 1997, PG-13) |
|
| 21 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 22 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 23 |
Sin City 2005, R) |
|
| 24 |
American History X 1998, R) |
|
| 25 |
Man Facing Southeast 1986, R) |






















