My Favorite Movies


  mdwessell333's Rating My Rating
1
Jaws 1975,  PG)
Jaws
A classical horror movie that is very well put together and defined that you should be scared of what you don't see.
2
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
I had to watch this movie over and over, because I liked it so much.
3
The Return 2006,  PG-13)
The Return
It makes you think about the after life and what happens to peoples soul's.
4
Halloween 1978,  R)
Halloween
What's worse than a child that kills his own sister and goes to a mental hospital just to break out and start killing again.?
5
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
What worse than to fall asleep each night not knowing if you will wake up the next morning. Again this is one of the movies that defined horror.
6
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
This movie is funny.
7
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
This movie reminded me of Titanic and Pearl Harbor. I didn't set out to like this movie, but the plot keeps you going right till the end.
8
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
I believe that this movie is very well done. The plot keeps you into the movie. You begin to care about the character, and everytime I still find myself thinking, maybe they won't hit it this time...even though we know that is not the case.
9
Final Destination 2000,  R)
Final Destination
I love this movie. Makes you think about death in a whole new light.
10
Final Destination 2 2003,  R)
Final Destination 2
I actually found that I liked this moive more than the first. The scene on the highway is so real-like that it made me think that I was there. This movie surpast the first one with gore after gore.
11
Final Destination 3 2006,  R)
Final Destination 3
Not as good as the first two, but was still a good movie. I had to watch it over and over because I liked it so much.
12
Urban Legend 1998,  R)
Urban Legend
It would suck that if all the urban legends that you ever heard started to come true.
13
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
Thirteen Ghosts (13 Ghosts)
With a family memeber like this uncle you don't need any enemies. The house is cool looking and the ghost are believable.
14
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
I found this movie to be the best Dracula movie ever. It was very well made.
15
Dracula 2000 2000,  R)
Dracula 2000
True to the horror movies.
16
The Blair Witch Project 1999,  R)
The Blair Witch Project
I actally liked this movie for some reason. I think it's the not knowing, and the fact that they started to believe in the witch.
17
The Fog 2005,  PG-13)
The Fog
I believe that this movie is better than the one made in the seventies. The story line is a little forseen, and boring at times. But worth seeing once.
18
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
The best horror movie ever.
19
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
It's always amazing to see into the life of someone with lots of money and to see that they aren't very happy individuals.
20
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
True to the book. I like the fight scenes. Good graphics.
21
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Very funny spoof of all zombie movies.
22
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
Worth seeing at least once.
23
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
From Dusk Till Dawn
I can't help but love this movie with it's action packed scenes and blood drinking vampires.
24
The Descent 2005,  R)
The Descent
This could have been one of my favorite...but the ending sucks.
25
Dogma 1999,  R)
Dogma
Funny movie that I can watch over and over and not get bored with it. If you haven't seen this movie, you are missing out.
26
Stephen King's It 1990,  Unrated)
Stephen King's It
Made me really hate clowns. Stephen King is one very twisted individual.
27
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
I liked this movie with it's music and charm.
28
300 2007,  R)
300
I started out watching this movie because my fiance wanted to see it. I thought to myself...Great another guy movie. I ended up liking this movie and thought the fight scene were amazing. The guys in this movie fit their roles. I was very hooked on the movie after the first couple of seconds.
29
Pulse 2006,  PG-13)
Pulse
With our techogy being used againist us...what would we do? Where could you go to get away from cell phones, computers, and other devices. Plot keeps you interested.
30
Stay Alive 2006,  PG-13)
Stay Alive
If you play alot of video games then this is not the movie for you...or maybe it is.
31
Slither 2006,  R)
Slither
Funny and gross all at the same time. I think the scene with the lady in the barn is priceless.
32
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
Planet of the Apes
I found that I liked this movie a lot. It makes you think about the future and were we came from.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments