My Favorite Movies


  mdfreels's Rating My Rating
1
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
Just a very funny movie. Heath Ledger does a fine acting job in this movie.
2
Selena 1997,  PG)
Selena
Jennifer Lopez goes all out as Selena.







Jennifer Lopez in the beginning. She does a really good job too!
3
La Bamba 1987,  PG-13)
La Bamba
Love this movie.







This movie always makes me cry when I see it. Very good movie!
4
Eddie and the Cruisers 1983,  PG)
Eddie and the Cruisers
One of the best movies you can watch.







Excellent
5
Fat Albert 2004,  PG)
Fat Albert
Funny. Very Funny.







Not as good as the program, but funny.
6
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
Lara Croft - Tomb Raider
Good. Excellent special effects.







Angela is hot in this movie! Very good actress and lots of action too!
7
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life
Great effects.







Great action and Angela keeps up the pace in this movie too!
8
Madagascar 2005,  PG)
Madagascar
Very good animation.







Not as good as I hoped for, but still a good movie to watch.
9
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Got to be one of the best movies of all time.







Just a really good family movie.
10
Rat Race 2001,  PG-13)
Rat Race
Witty and interesting.






This is hilarious!
11
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
Very good.







A great movie for a cartoon! Teaches the value of life for kids of all ages!
12
Footloose 1984,  PG)
Footloose
One of my favorites.







I've always loved this movie!
13
The Nutty Professor 1996,  PG-13)
The Nutty Professor
Very funny!
14
Drive Me Crazy 1999,  PG-13)
Drive Me Crazy
Not bad at all!
15
Anaconda 1997,  PG-13)
Anaconda
Jennifer does it again in this great action flick. But the real heroe is the bad guy. Great acting!
16
Dante's Peak 1997,  PG-13)
Dante's Peak
Great action flick!
17
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
Lots of action. Worth watching.
18
Journey to the Center of the Earth 2008,  PG)
19
Beverly Hills Chihuahua 2008,  PG)
20
The Day the Earth Stood Still 2008,  PG-13)
21
Babylon A.D. 2008,  PG-13)
22
Madagascar: Escape 2 Africa 2008,  PG)
23
Marley & Me 2008,  PG)
24
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
25
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
26
Center Stage 2000,  PG-13)
27
The Mask 1994,  PG-13)
28
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
29
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
30
Fame 1980,  R)
31
I Am Legend 2007,  PG-13)
32
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
An overall excellent flick. However, it is a bit depressing in parts.
33
Geronimo - An American Legend 1993,  PG-13)
34
The Last of the Mohicans 1992,  R)
35
Purple Rain 1984,  R)
36
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
Maid in Manhattan
One of her better flicks..

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments