Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  mdf03e's Rating My Rating
1
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
I think I saw this movie about 10000 times when it was in the theaters
2
Drop Dead Gorgeous 1999,  PG-13)
3
Magnolia 1999,  R)
4
Happiness 1998,  NC-17)
5
The Exorcist 1973,  R)
6
Best in Show 2000,  PG-13)
Best in Show
Can YOU not talk for hours and still find things not to talk about?
7
A Mighty Wind 2003,  PG-13)
8
Waiting for Guffman 1997,  R)
9
The Hours 2002,  PG-13)
10
Rosemary's Baby 1968,  R)
11
Hairspray 1988,  PG)
12
Pecker 1998,  R)
13
Pink Flamingos 1972,  NC-17)
14
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
15
What's Up, Doc? 1972,  G)
16
American Psycho 2000,  R)
17
American Beauty 1999,  R)
18
Beetlejuice 1988,  PG)
19
Blazing Saddles 1974,  R)
20
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
21
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
22
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
23
Chicago 2002,  PG-13)
24
Clerks 1994,  R)
25
Coming to America 1988,  R)
26
Cry-Baby 1990,  PG-13)
27
Dogma 1999,  R)
28
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
29
Ghostbusters 1984,  PG)
30
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
31
Jackass - The Movie 2002,  R)
32
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
33
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
34
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
35
Ocean's Eleven 1960,  Unrated)
36
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
37
Office Space 1999,  R)
Office Space
Damn good film.
38
Pulp Fiction 1994,  R)
39
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
40
Road Trip 2000,  R)
41
Scary Movie 2000,  R)
42
Seven (Se7en) 1995,  R)
43
Sleepy Hollow 1999,  R)
44
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
45
Stand by Me 1986,  R)
46
Steel Magnolias 1989,  PG)
47
Taxi Driver 1976,  R)
48
The Color Purple 1985,  PG-13)
49
The Goonies 1985,  PG)
50
The Princess Bride 1987,  PG)
51
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
52
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
53
Saved! 2003,  PG-13)
Saved!
Funny...irreverent. Sends the message that we are all human and flawed, even the most high and mighty among us. But with a big mess of funny.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments