My Favorite Movies


  MDDtheLlama's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
A classic. Kubrick's best work.
2
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Tarantino's best work. A true masterpiece.
3
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
Kiss Kiss, Bang Bang
Great film. I liked the story, the humor was great and had me laughing all the way through and Robert Downey Jr. is great in it.
4
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
I can sum it up in 4 words. The Joker is bad ass.
5
Pineapple Express 2008,  R)
Pineapple Express
Action and comedy. Great stuff.
6
The Punisher 2004,  R)
The Punisher
The Punisher was my favorite Marvel character and I must say this was a great adaptation of the comics. Thomas Jane played the part of Frank Castle very well.
7
300 2007,  R)
300
Has to be the best movie ive seen in ages.
8
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
The best of the new saga and ties as my favorite SW movie, along with Empire.
9
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
Kevin Smith's work at its finest.
10
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
The best of the original saga and ties as my favorite SW movie along with Revenge of the Sith.
11
The Departed 2006,  R)
The Departed
Great cast, great director, great movie.
12
V for Vendetta 2006,  R)
13
Dawn of the Dead 2004,  R)
14
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
One of the best movies ive ever seen.
15
Jackass: Number Two 2006,  R)
Jackass: Number Two
Frikin hilarious
16
Smokin' Aces 2007,  R)
17
The Last Samurai 2003,  R)
18
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
19
Gangs of New York 2002,  R)
20
War (Rogue Assassin) 2007,  R)
21
Old School 2003,  R)
22
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
There was a time, a time before cable. When the local anchorman reigned supreme. When people believed everything they heard on TV. This was an age when only men were allowed to read the news. And in San Diego, one anchorman was more man then the rest. His name was Ron Burgundy. He was like a god walking amongst mere mortals. He had a voice that could make a wolverine purr and suits so fine they made Sinatra look like a hobo. In other words, Ron Burgundy was the balls.
23
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
A Night at the Roxbury
YES!
24
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
Great, except for the ending, and the fact that the Hobgoblin is 'New Goblin'
25
The Matrix 1999,  R)
26
Lucky Number Slevin 2006,  R)
Lucky Number Slevin
Awseome film with a hint of comedy and a great twist.
27
Sin City 2005,  R)
28
Shoot 'Em Up 2007,  R)
29
Disturbia 2007,  PG-13)
30
Predator 1987,  R)
31
Transformers 2007,  PG-13)
32
Tenacious D in: The Pick of Destiny 2006,  R)
33
Wedding Crashers 2005,  R)
34
A Scanner Darkly 2006,  R)
35
Superbad 2007,  R)
Superbad
Hilarious
36
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
37
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
38
An Evening with Kevin Smith 2: Evening Harder 2006,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments