Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  mcsmart5005's Rating My Rating
1
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
it's soo deceiving and clever!!
2
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
3
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
ANIME!!!!!!!!!!!
4
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
5
Big Fish 2004,  PG-13)
6
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
who will smith played must've been a great guy
7
King of California 2007,  PG-13)
King of California
this was an awesome movie that was funny and sad... i just wish the dad was alive to spend the gold with his daughter... TT_TT
8
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
not really gory, but awesome!! what was unexpecting was the funny part when lovett started singing about the sea.... lmao
9
Cashback 2006,  R)
Cashback
a great movie, stupid, but still...... and kinda graphic with the strippers
10
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
12 Angry Men (Twelve Angry Men)
the evidence was so accurate!! but i feel sry for the poor guy who was like "listen to me. listen..." that's right, i pitied the antagonist
11
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) 2006,  R)
12
Castle in the Sky 1989,  PG)
13
Shenandoah 1965,  Unrated)
Shenandoah
i actually rly like this movie because it has a pretty darn good plot to it
14
Accepted 2006,  PG-13)
Accepted
i hope i don't get turned down like them. . .
15
Cast Away 2000,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments