My Favorite Movies


  1. McShane
  2. Mariah

Just A Few in no particular order

  McShane's Rating My Rating
1
Mean Girls 2004,  PG-13)
2
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
Paul Walker makes me faint =P
3
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
4
The Perfect Man 2005,  PG)
5
Raise Your Voice 2004,  PG)
6
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
7
A Cinderella Story 2004,  PG)
8
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
I LOVE PIRATES!!
9
Eight Below 2006,  PG)
Eight Below
A very cute film
10
King Arthur 2004,  PG-13)
11
Alexander 2004,  R)
12
Dr. Dolittle 3 2006,  PG)
13
Timeline 2003,  PG-13)
14
Gladiator 2000,  R)
15
Dogma 1999,  R)
Dogma
LOVE IT, Alan Rickman is my favorite
16
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
17
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
I Just LOVE This movie. first because Paul Walker is in it and second of all because it's about streetracing..
I can't love it enough
18
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
19
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
20
Into the Blue 2005,  PG-13)
Into the Blue
I like the underwater sequences or whatever it is spelled
21
Confessions of a Teenage Drama Queen 2004,  PG)
22
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
23
Just My Luck 2006,  PG-13)
24
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
Jim Carrey Rocks!! =D
25
Freaky Friday 2003,  PG)
26
The Parent Trap 1998,  PG)
27
Ella Enchanted 2004,  PG)
28
The Princess Diaries 2001,  G)
29
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
30
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
31
Batman Forever 1995,  PG-13)
32
The Cable Guy 1996,  PG-13)
33
The Mask 1994,  PG-13)
34
Me, Myself & Irene 2000,  R)
35
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
36
Liar Liar 1997,  PG-13)
37
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
38
High School Musical 2006,  G)
39
Independence Day 1996,  PG-13)
40
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
I loved this movie..it was really funny and Kate and Matthew did it very well
41
The Sweetest Thing 2002,  R)
42
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
43
Troy 2004,  R)
44
The Three Musketeers 1993,  PG)
45
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
46
Beverly Hills Cop 1984,  R)
47
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
48
Beverly Hills Cop III 1994,  R)
49
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
MY ABSOLUTE FAVORITE!!! =P
50
The Tuxedo 2002,  PG-13)
51
Air Bud 2 - Golden Receiver 1998,  G)
52
Crocodile Dundee II 1988,  PG)
53
First Daughter 2004,  PG)
54
A Far Off Place 1993,  PG)
55
Spirit - Stallion of the Cimarron 2002,  G)
56
Hidalgo 2004,  PG-13)
57
The 13th Warrior 1999,  R)
58
Willow 1988,  PG)
Willow
A favorite =P
59
Crocodile Dundee 1986,  PG-13)
60
Crocodile Dundee in Los Angeles 2001,  PG)
61
My Dog Skip 1999,  PG)
62
Starship Troopers 1997,  R)
63
Turner and Hooch 1989,  PG)
64
K-9 1989,  PG-13)
65
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause 2002,  G)
66
Last Action Hero 1993,  PG-13)
67
Junior 1994,  PG-13)
68
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
69
Rudyard Kipling's The Jungle Book 1994,  PG)
70
Encino Man 1992,  PG)
71
If Looks Could Kill 1991,  PG-13)
If Looks Could Kill
Like it very much
72
Black Knight 2001,  PG-13)
Black Knight
I Want To See It Again!!
73
Flipper 1996,  PG)
74
Batman Begins 2005,  PG-13)
75
The Italian Job 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments