My Favorite Movies


  mcprescribed's Rating My Rating
1
Enemy at the Gates 2001,  R)
2
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies)
This is one my favourite films of all time, i dont think i even liked anime before this beaut
3
Once Upon a Time in America 1984,  R)
Once Upon a Time in America
4 hours long and i think ive watched it 3 times, says something alone!
4
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) 1985,  Unrated)
5
Crash 2005,  R)
Crash
really powerful, pretty unique film! enjoy
6
Magnolia 1999,  R)
Magnolia
ITS RAINING FROGS Hallelujah!!
7
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter)
Jet li went out with a bang on his last 2 films amazing
8
The Notebook 2004,  PG-13)
9
Spirited Away 2001,  PG)
10
The Shawshank Redemption 1994,  R)
11
The Usual Suspects 1995,  R)
12
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind)
amazing film
13
Heat 1995,  R)
14
A Bronx Tale 1993,  R)
A Bronx Tale
awesome film!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments