My Favorite Movies


  mcottoni's Rating My Rating
1
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
2
Snatch 2001,  R)
3
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
4
The Godfather 1972,  R)
5
Trainspotting 1996,  R)
6
Almost Famous 2000,  R)
7
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
8
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
Sensível, poético, inesquecível
9
21 Grams 2003,  R)
10
High Fidelity 2000,  R)
11
Pulp Fiction 1994,  R)
12
Crash 2005,  R)
13
Empire of the Sun 1987,  PG)
14
Citizen Kane 1941,  PG)
15
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
16
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
17
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
18
American Beauty 1999,  R)
19
The Barbarian Invasions (Les Invasions barbares) 2003,  R)
The Barbarian Invasions (Les Invasions barbares)
A amizade como ela deve ser. Emocionante.
20
Stealing Beauty 1996,  R)
21
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
22
Rear Window 1954,  PG)
23
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
24
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
25
Finding Nemo 2003,  G)
26
The Silence of the Lambs 1991,  R)
27
Full Metal Jacket 1987,  R)
28
Platoon 1986,  R)
29
Natural Born Killers 1994,  R)
30
A Clockwork Orange 1971,  R)
31
Reservoir Dogs 1992,  R)
32
The Killing Fields 1984,  R)
33
The Power of One 1992,  PG-13)
34
Forrest Gump 1994,  PG-13)
35
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
36
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
37
Mitt Liv som Hund (My Life as a Dog) 1985,  PG-13)
38
Being John Malkovich 1999,  R)
39
The Architecture of Doom 1989,  Unrated)
40
Professione: reporter (The Passenger) 1995,  PG-13)
41
Bowling for Columbine 2002,  R)
42
The Discreet Charm Of The Bourgeoisie (Le Charme Discret de la Bourgeoisie) 1972,  PG)
43
La Battaglia di Algeri (The Battle of Algiers) 1966,  Unrated)
44
Requiem for a Dream 2000,  R)
45
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
46
Paradise Now 2005,  PG-13)
47
Live Flesh (Carne trémula) 1997,  R)
48
Ali Zaoua, prince de la rue (Ali Zoua: Prince of the Streets) 2000,  Unrated)
49
Amores Perros 2000,  R)
50
The Secret Life of Words 2006,  Unrated)
51
My Life Without Me 2003,  R)
52
The Secret in Their Eyes (El Secreto de Sus Ojos) 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments