My Favorite Movies
Give list a short description
| McLovinFogell's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The 40 Year Old Virgin 2005, R) |
|
| 2 |
National Lampoon's Animal House 1978, R) |
|
| 3 |
Halloween 2007, R) |
|
| 4 |
Spider-Man 3 2007, PG-13) |
|
| 5 |
Jackass: Number Two 2006, R) |
|
| 6 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 7 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 8 |
Jackass - The Movie 2002, R) |
|
| 9 |
Ace Ventura: Pet Detective 1994, PG-13) |
|
| 10 |
Ace Ventura - When Nature Calls 1995, PG-13) |
|
| 11 |
Adam Sandler's Eight Crazy Nights 2002, PG-13) |
|
| 12 |
Airplane! 1980, PG) |
|
| 13 |
All Dogs Go To Heaven 1989, G) |
|
| 14 |
American History X 1998, R) |
|
| 15 |
American Pie 1999, R) |
|
| 16 |
American Pie 2 2001, R) |
|
| 17 |
American Wedding 2003, R) |
|
| 18 |
American Pie Presents - Band Camp 2005, R) |
|
| 19 |
American Pie 5: The Naked Mile 2006, R) |
|
| 20 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004, PG-13) |
|
| 21 |
Any Which Way You Can 1980, PG) |
|
| 22 |
Armageddon 1998, PG-13) |
|
| 23 |
The Astronaut Farmer 2007, PG) |
|
| 24 |
Austin Powers: International Man of Mystery 1997, PG-13) |
|
| 25 |
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999, PG-13) |
|
| 26 |
Austin Powers in Goldmember 2002, PG-13) |
|
| 27 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 28 |
Back to the Future Part II 1989, PG) |
|
| 29 |
Back to the Future Part III 1990, PG) |
|
| 30 |
Bad Boys 1995, R) |
|
| 31 |
Bad Boys II 2003, R) |
|
| 32 |
The Bad News Bears 1976, PG) |
|
| 33 |
Bad News Bears 2005, PG-13) |
|
| 34 |
Bad Santa 2003, R) |
|
| 35 |
BASEketball 1998, R) |
|
| 36 |
Batman 1989, PG-13) |
|
| 37 |
Batman Returns 1992, PG-13) |
|
| 38 |
Batman Forever 1995, PG-13) |
|
| 39 |
Beavis and Butt-Head Do America 1996, PG-13) |
|
| 40 |
Beerfest 2006, R) |
|
| 41 |
Beer League 2006, R) |
|
| 42 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 43 |
The Benchwarmers 2006, PG-13) |
|
| 44 |
Bicentennial Man 1999, PG) |
|
| 45 |
Big Daddy 1999, PG-13) |
|
| 46 |
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989, PG) |
|
| 47 |
Bill & Ted's Bogus Journey 1991, PG) |
|
| 48 |
Billy Madison 1995, PG-13) |
|
| 49 |
Blade 1998, R) |
|
| 50 |
Blades of Glory 2007, PG-13) |
|
| 51 |
Blazing Saddles 1974, R) |
|
| 52 |
Blue Collar Comedy Tour: The Movie 2003, PG-13) |
|
| 53 |
Blue Collar Comedy Tour Rides Again 2004, Unrated) |
|
| 54 |
Blue Collar Comedy Tour: One for the Road 2006, Unrated) |
|
| 55 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006, R) |
|
| 56 |
Boyz n the Hood 1991, R) |
|
| 57 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 58 |
The Cannonball Run 1981, PG) |
|
| 59 |
Cannonball Run II 1984, PG) |
|
| 60 |
Cars 2006, G) |
|
| 61 |
Christine 1983, R) |
|
| 62 |
A Christmas Story 1983, PG) |
|
| 63 |
Landspeed: CKY (CKY: The Original) 1999, Unrated) |
|
| 64 |
CKY2K 2002, Unrated) |
|
| 65 |
CKY 3 2002, Unrated) |
|
| 66 |
Clerks 1994, R) |
|
| 67 |
Clerks II 2006, R) |
|
| 68 |
Club Dread 2004, R) |
|
| 69 |
Coach Carter 2005, PG-13) |
|
| 70 |
Crank 2006, R) |
|
| 71 |
Daredevil 2003, PG-13) |
|
| 72 |
Déjà Vu 2006, PG-13) |
|
| 73 |
The Departed 2006, R) |
|
| 74 |
Detroit Rock City 1999, R) |
|
| 75 |
Deuce Bigalow: Male Gigolo 1999, R) |
|
| 76 |
Deuce Bigalow: European Gigolo 2005, R) |
|
| 77 |
The Devil's Rejects 2005, R) |
|
| 78 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 79 |
Disturbia 2007, PG-13) |
|
| 80 |
Dodgeball - A True Underdog Story 2004, PG-13) |
|
| 81 |
Dogma 1999, R) |
|
| 82 |
Dude, Where's My Car? 2000, PG-13) |
|
| 83 |
The Dukes of Hazzard 2005, PG-13) |
|
| 84 |
The Dukes of Hazzard: The Beginning 2007, R) |
|
| 85 |
Dumb and Dumber 1997, PG-13) |
|
| 86 |
Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd 2003, PG-13) |
|
| 87 |
Dunston Checks In 1996, PG) |
|
| 88 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 89 |
8 Seconds 1994, PG-13) |
|
| 90 |
Eurotrip 2004, R) |
|
| 91 |
Every Which Way But Loose 1978, PG) |
|
| 92 |
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005, Unrated) |
|
| 93 |
Fantastic Four 2005, PG-13) |
|
| 94 |
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007, PG) |
|
| 95 |
Farce of the Penguins 2007, R) |
|
| 96 |
Final Destination 2000, R) |
|
| 97 |
Final Destination 3 2006, R) |
|
| 98 |
Flags of Our Fathers 2006, R) |
|
| 99 |
Flyboys 2006, PG-13) |
|
| 100 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 101 |
The Fox and the Hound 1981, G) |
|
| 102 |
Freddy Got Fingered 2001, R) |
|
| 103 |
Freddy vs. Jason 2003, R) |
|
| 104 |
Friday 1995, R) |
|
| 105 |
Friday Night Lights 2004, PG-13) |
|
| 106 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 107 |
Ghost Rider 2007, PG-13) |
|
| 108 |
The Girl Next Door 2004, R) |
|
| 109 |
Glory Road 2006, PG) |
|
| 110 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 111 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 112 |
Gone in 60 Seconds 1974, PG) |
|
| 113 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000, PG-13) |
|
| 114 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 115 |
Good Morning, Vietnam 1987, R) |
|
| 116 |
Grandma's Boy 2006, R) |
|
| 117 |
Grind 2003, PG-13) |
|
| 118 |
The Guardian 2006, PG-13) |
|
| 119 |
Haggard 2002, R) |
|
| 120 |
Halloween 1978, R) |
|
| 121 |
Happy Gilmore 1996, PG-13) |
|
| 122 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 123 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 124 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 125 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 126 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13) |
|
| 127 |
Heavyweights (Heavy Weights) 1995, PG) |
|
| 128 |
Hellboy 2004, PG-13) |
|
| 129 |
Hooper 1978, PG) |
|
| 130 |
Hoosiers 1989, PG) |
|
| 131 |
House of 1000 Corpses 2002, R) |
|
| 132 |
House Party 1990, R) |
|
| 133 |
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008, PG-13) |
|
| 134 |
The Iron Giant 1999, PG) |
|
| 135 |
Iron Man 2008, PG-13) |
|
| 136 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 137 |
Jay and Silent Bob Strike Back 2001, R) |
|
| 138 |
Just Friends 2005, PG-13) |
|
| 139 |
The Karate Kid 1984, PG) |
|
| 140 |
The Karate Kid Part II 1987, PG) |
|
| 141 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 142 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 143 |
Larry The Cable Guy - Git-R-Done 2004, Unrated) |
|
| 144 |
Larry the Cable Guy: Health Inspector 2006, PG-13) |
|
| 145 |
The Last of the Mohicans 1992, R) |
|
| 146 |
Letters from Iwo Jima 2006, R) |
|
| 147 |
The Lion King 1994, G) |
|
| 148 |
The Longest Yard 1974, R) |
|
| 149 |
The Longest Yard 2005, PG-13) |
|
| 150 |
Lords of Dogtown 2005, PG-13) |
|
| 151 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 152 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 153 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 154 |
The Lost Boys 1987, R) |
|
| 155 |
Major Payne 1995, PG-13) |
|
| 156 |
Mallrats 1995, R) |
|
| 157 |
The Man Who Shot Liberty Valance 1962, Unrated) |
|
| 158 |
The Marine 2006, PG-13) |
|
| 159 |
The Mask 1994, PG-13) |
|
| 160 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 161 |
The Matrix Reloaded 2003, R) |
|
| 162 |
The Matrix Revolutions 2003, R) |
|
| 163 |
The Mighty Ducks 1992, PG) |
|
| 164 |
D2: The Mighty Ducks 1994, PG) |
|
| 165 |
D3: The Mighty Ducks 1996, PG) |
|
| 166 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13) |
|
| 167 |
My Baby's Daddy 2003, PG-13) |
|
| 168 |
My Cousin Vinny 1992, R) |
|
| 169 |
National Lampoon's Christmas Vacation 1989, PG-13) |
|
| 170 |
National Lampoon's TV: The Movie 2006, R) |
|
| 171 |
National Lampoon's Vacation 1983, R) |
|
| 172 |
The New Guy 2002, PG-13) |
|
| 173 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 174 |
Norbit 2007, PG-13) |
|
| 175 |
The Nutty Professor 1996, PG-13) |
|
| 176 |
Nutty Professor II - The Klumps 2000, PG-13) |
|
| 177 |
Office Space 1999, R) |
|
| 178 |
Out Cold 2001, PG-13) |
|
| 179 |
The Outsiders 1983, PG) |
|
| 180 |
Patch Adams 1998, PG-13) |
|
| 181 |
Pearl Harbor 2001, PG-13) |
|
| 182 |
Pee-wee's Big Adventure 1985, PG) |
|
| 183 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 184 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 185 |
Pleasantville 1998, PG-13) |
|
| 186 |
Porky's 1981, R) |
|
| 187 |
Porky's II: The Next Day 1983, R) |
|
| 188 |
Porky's Revenge 1985, R) |
|
| 189 |
Private Parts 1997, R) |
|
| 190 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 191 |
The Punisher 2004, R) |
|
| 192 |
Ray 2004, PG-13) |
|
| 193 |
The Rock 1996, R) |
|
| 194 |
Remember the Titans 2000, PG) |
|
| 195 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 196 |
The Ringer 2005, PG-13) |
|
| 197 |
Road Trip 2000, R) |
|
| 198 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 199 |
Rocky II 1979, PG) |
|
| 200 |
Rocky III 1982, PG) |
|
| 201 |
Rocky IV 1985, PG) |
|
| 202 |
Rocky Balboa 2006, PG) |
|
| 203 |
Running Scared 2005, R) |
|
| 204 |
Saw 2004, R) |
|
| 205 |
Saw II 2005, R) |
|
| 206 |
Saw III 2006, R) |
|
| 207 |
Saw IV 2007, R) |
|
| 208 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 209 |
Scarface 1983, R) |
|
| 210 |
Scary Movie 2000, R) |
|
| 211 |
Scary Movie 2 2001, R) |
|
| 212 |
The Simpsons Movie 2007, PG-13) |
|
| 213 |
Sin City 2005, R) |
|
| 214 |
Sling Blade 1996, R) |
|
| 215 |
Smokey and the Bandit 1977, PG) |
|
| 216 |
Smokey and the Bandit II 1980, PG) |
|
| 217 |
Smokey and the Bandit, Pt. 3 1983, PG) |
|
| 218 |
Snakes on a Plane 2006, R) |
|
| 219 |
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999, R) |
|
| 220 |
Spaceballs 1987, PG) |
|
| 221 |
Speed Racer 2008, PG) |
|
| 222 |
Stand by Me 1986, R) |
|
| 223 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 224 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 225 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 226 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 227 |
Starsky & Hutch 2004, PG-13) |
|
| 228 |
Stomp the Yard 2007, PG-13) |
|
| 229 |
Superman 1978, PG) |
|
| 230 |
Superman II 1981, PG) |
|
| 231 |
Superman Returns 2006, PG-13) |
|
| 232 |
Super Troopers 2002, R) |
|
| 233 |
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006, PG-13) |
|
| 234 |
Team America - World Police 2004, R) |
|
| 235 |
Tenacious D in: The Pick of Destiny 2006, R) |
|
| 236 |
Terminator 2: Judgment Day 1991, R) |
|
| 237 |
The Texas Chainsaw Massacre 1974, R) |
|
| 238 |
The Texas Chainsaw Massacre 2003, R) |
|
| 239 |
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006, R) |
|
| 240 |
300 2007, R) |
|
| 241 |
The Toy 1982, PG) |
|
| 242 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 243 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 244 |
2 Fast 2 Furious 2003, PG-13) |
|
| 245 |
Unforgiven 1992, R) |
|
| 246 |
Varsity Blues 1999, R) |
|
| 247 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007, R) |
|
| 248 |
Walk the Line 2005, PG-13) |
|
| 249 |
The Waterboy 1998, PG-13) |
|
| 250 |
Wedding Crashers 2005, R) |
|
| 251 |
Wild Hogs 2007, PG-13) |
|
| 252 |
xXx: State of the Union 2005, R) |
|
| 253 |
Grumpy Old Men 1993, PG-13) |
|
| 254 |
No Country for Old Men 2007, R) |
|
| 255 |
Grumpier Old Men 1995, PG-13) |
|
| 256 |
Juno 2007, PG-13) |
|
| 257 |
The Bucket List 2007, PG-13) |
|
| 258 |
Walk Hard: The Dewey Cox Story 2007, R) |
|
| 259 |
Superbad 2007, R) |
|
| 260 |
ATL 2006, PG-13) |
|
| 261 |
Rudy 1993, PG) |
|
| 262 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 263 |
X2: X-Men United 2003, PG-13) |
|
| 264 |
X-Men: The Last Stand 2006, PG-13) |
|
| 265 |
Casper 1995, PG) |
|
| 266 |
The Dark Knight 2008, PG-13)
"THE DARK KNIGHT" IS NOT ONLY "THE GODFATHER PART II" OF COMIC BOOK MOVIES, BUT ALSO OF OUR TIME. HEATH LEDGER DELIVERS HIS BEST PREFORMANCE AS "THE JOKER" IN HIS FINAL COMPLETED FILM ROLE. AARON ECKHART'S PERFORMANCE AS "HARVEY DENT/ TWO-FACE" IS BEING VERY UNDERATED BY MANY CRITICS BECAUSE OF LEDGER'S PERFORMANCE (NO OFFENSE AGAINST THE LATE HEATH LEDGER.) "THE DARK KNIGHT" IS A STEP UP FROM THE VERY OVERATED "BATMAN BEGINS". MOST PEOPLE WHO HAVE SEEN THIS FILM SAY THAT IT'S TOO LONG AND IT DRAGS. I BELIVE THAT IT DIDN'T DRAG AT ALL AND IT COULD'VE 3 HOURS OR MORE AND IT STILL WOULD'VE BEEN AS GREAT. I LIKE THAT THEY REPLACE TOM CRUISE'S LOVE SLAVE, I MEAN KATIE HOLMES WITH MAGGIE GYLLENHALL. SHE ALSO DELIVERED A GREAT PERFORMANCE AS "RACHEL DAWES". CHRISTIAN BALE DELIVERED A MINORLY IMPROVED PERFORMANCE AS "BRUCE WAYNE/ BATMAN" , BUT I WOULD LIKE TO SEE HIM IMPROVE IN THE NEXT FILM OF THE "BATMAN" LEGACY. "THE DARK NKIGHT" SEEMED MORE LIKE A CRIME THRILLER THAN A COMIC BOOK FILM, WHICH I REALLY LIKED. I BELIEVE THAT THIS FILM WILL BE THE FIRST MOVIE IN YEARS TO BEAT "TITANIC" AS THE MOST POPULAR MOVIE OF ALL TIME. I ALSO THINK THAT WAY "THE DARK KNIGHT" IS PLAYED AS A CRIME THRILLER, IT WILL BE NOMINATED FOR MANY BEST PICTURE AWARDS, INCLUDING THE OSCARS. WHEN THE OSCAR NOMINATIONS ARE ANNOUNCED, I'M PREDICTING NOMINATIONS FOR ORIGINAL SCORE, SPECIAL EFFECTS, SUPPORTING ACTOR OR BEST ACTOR NOMINATION FOR AARON ECKHART AND HEAH LEDGER, BEST DIRECTOR FOR CHRISTOPHER NOLAN, AND AS I SAID BEFORE BEST PICTURE. IN MY ALL TIME FAVORITE MOVIES, IT IS PLACED IN MY TOP 20. MY RATINGS ARE , 5 STARS OF 5, 10/10, A+ |
|
| 267 |
Ghostbusters 1984, PG) |
|
| 268 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 269 |
Never Back Down 2008, PG-13) |
|
| 270 |
Evil Dead 2 1987, R) |
|
| 271 |
Lakeview Terrace 2008, PG-13) |
|
| 272 |
Forgetting Sarah Marshall 2008, R) |
|
| 273 |
Night of the Living Dead 1968, R) |
|
| 274 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 275 |
Dazed and Confused 1993, R) |















































































































































































































































































