My Favorite Movies
| mclamb27's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Selena 1997, PG) |
|
| 2 |
Crossroads 2002, PG-13) |
|
| 3 |
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood 1996, R) |
|
| 4 |
Menace II Society 1993, R) |
|
| 5 |
Tales from the Hood 1995, R) |
|
| 6 |
Glitter 2001, PG-13) |
|
| 7 |
The Miracle Worker 2000, Unrated) |
|
| 8 |
Saw 2004, R) |
|
| 9 |
Saw II 2005, R) |
|
| 10 |
Saw III 2006, R) |
|
| 11 |
Last Holiday 2006, PG-13) |
|
| 12 |
Take the Lead 2006, PG-13) |
|
| 13 |
Stomp the Yard 2007, PG-13) |
|
| 14 |
Daddy's Little Girls 2007, PG-13) |
|
| 15 |
Girl, Interrupted 1999, R) |
|
| 16 |
My Girl 1991, PG) |
|
| 17 |
Speak 2005, PG-13) |
|
| 18 |
My Girl 2 1994, PG) |
|
| 19 |
The Cheetah Girls 2003, Unrated) |
|
| 20 |
The Cheetah Girls 2 2006, G) |
|
| 21 |
What's Love Got To Do With It? 1993, R) |
|
| 22 |
Eve's Bayou 1997, R) |
|
| 23 |
Not Another Teen Movie 2001, R) |
|
| 24 |
Scary Movie 2000, R) |
|
| 25 |
Scary Movie 2 2001, R) |
|
| 26 |
A Goofy Movie 1995, G) |
|
| 27 |
Rush Hour 2 2001, PG-13) |
|
| 28 |
Rush Hour 3 2007, PG-13) |
|
| 29 |
Boat Trip 2003, R) |
|
| 30 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 31 |
How to Deal 2003, PG-13) |
|
| 32 |
Chasing Liberty 2004, PG-13) |
|
| 33 |
Saved! 2003, PG-13) |
|
| 34 |
Confessions of an American Girl 2002, R) |
|
| 35 |
Stepmom 1998, PG-13) |
|
| 36 |
The Family Stone 2005, PG-13) |
|
| 37 |
Hair Show 2004, PG-13) |
|
| 38 |
The Queens of Comedy 2000, R) |
|
| 39 |
Phat Girlz 2006, PG-13) |
|
| 40 |
Soul Plane 2004, R) |
|
| 41 |
I Got The Hook-Up 1998, R) |
|
| 42 |
The Master of Disguise 2002, PG) |
|
| 43 |
Lockdown 2000, R) |
|
| 44 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 45 |
Hollow Man 2000, R) |
|
| 46 |
Trapped 2002, R) |
|
| 47 |
Romeo Must Die 2000, R) |
|
| 48 |
Queen of the Damned 2002, R) |
|
| 49 |
The Pursuit of Happyness 2006, PG-13) |
|
| 50 |
Bad Boys II 2003, R) |
|
| 51 |
Bad Boys 1995, R) |
|
| 52 |
Shark Tale 2004, PG) |
|
| 53 |
I, Robot 2004, PG-13) |
|
| 54 |
Wild Wild West 1999, PG-13) |
|
| 55 |
Men in Black II 2002, PG-13) |
|
| 56 |
Hitch 2005, PG-13) |
|
| 57 |
A Thin Line Between Love and Hate 1996, R) |
|
| 58 |
Madea's Family Reunion 2002, PG-13) |
|
| 59 |
Holes 2003, PG) |
|
| 60 |
Beautiful 2000, PG-13) |
|
| 61 |
Eight Legged Freaks 2002, PG-13) |
|
| 62 |
Fear 1996, R) |
|
| 63 |
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003, PG-13) |
|
| 64 |
Freeway 1996, R) |
|
| 65 |
Walk the Line 2005, PG-13) |
|
| 66 |
Legally Blonde 2001, PG-13) |
|
| 67 |
The Man in the Moon 1991, PG-13) |
|
| 68 |
Friday After Next 2002, R) |
|
| 69 |
Little Man 2006, PG-13) |
|
| 70 |
Love and Basketball 2000, PG-13) |
|
| 71 |
The Wood 1999, R) |
|
| 72 |
Higher Learning 1995, R) |
|
| 73 |
All About the Benjamins 2002, R) |
|
| 74 |
Something New 2006, PG-13) |
|
| 75 |
Juice 1992, R) |
|
| 76 |
28 Days 2000, PG-13) |
|
| 77 |
Hope Floats 1998, PG-13) |
|
| 78 |
Havoc 2005, R) |
|
| 79 |
Ice Princess 2005, G) |
|
| 80 |
The Princess Diaries 2001, G) |
|
| 81 |
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004, G) |
|
| 82 |
Cinderella 1950, G) |
|
| 83 |
The Lion King 1994, G) |
|
| 84 |
The Lion King 1 1/2 2004, G) |
|
| 85 |
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998, G) |
|
| 86 |
Baby Boy 2001, R) |
|
| 87 |
All You've Got 2006, PG-13) |
|
| 88 |
Sister Act 2: Back in the Habit 1993, PG) |
|
| 89 |
The Other Sister 1999, PG-13) |
|
| 90 |
That's So Raven - Raven's House Party 2005, G) |
|
| 91 |
The Fighting Temptations 2003, PG-13) |
|
| 92 |
Boyz n the Hood 1991, R) |
|
| 93 |
The Wedding Planner 2001, PG-13) |
|
| 94 |
Maid in Manhattan 2002, PG-13) |
|
| 95 |
The Cell 2000, R) |
|
| 96 |
Money Train 1995, R) |
|
| 97 |
Angel Eyes 2001, R) |
|
| 98 |
Monster-in-Law 2005, PG-13) |
|
| 99 |
An Unfinished Life 2005, PG-13) |
|
| 100 |
Shall We Dance 2004, PG-13) |
|
| 101 |
Jersey Girl 2004, PG-13) |
|
| 102 |
Out of Sight 1998, R) |
|
| 103 |
Enough 2002, PG-13) |
|
| 104 |
Gigli 2003, R) |
|
| 105 |
Anaconda 1997, PG-13) |
|
| 106 |
Real Women Have Curves 2002, PG-13) |
|
| 107 |
Maria Full of Grace 2003, R) |
|
| 108 |
Jungle Fever 1991, R) |
|
| 109 |
O 2001, R) |
|
| 110 |
Beloved 1998, R) |
|
| 111 |
Madea's Family Reunion 2006, PG-13) |
|
| 112 |
Madea Goes to Jail 2006, PG-13) |
|
| 113 |
I Can Do Bad All By Myself 2009, PG-13) |
|
| 114 |
Meet the Browns 2004, Unrated) |
|
| 115 |
Madea's Class Reunion 2003, Unrated) |
|
| 116 |
Diary of a Mad Black Woman 2005, PG-13) |
|
| 117 |
Tyler Perry: I Can Do Bad All By Myself 2002, Unrated) |
|
| 118 |
The Best Man 1999, R) |
|
| 119 |
Dumbo 1941, G) |
|
| 120 |
Nora's Hair Salon 2004, R) |
|
| 121 |
Scary Movie 4 2006, PG-13) |
|
| 122 |
Date Movie 2006, PG-13) |
|
| 123 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 124 |
Uptown Girls 2003, PG-13) |
|
| 125 |
Hide and Seek 2005, R) |
|
| 126 |
Dr. Seuss - The Cat in the Hat 2003, PG) |
|
| 127 |
Charlotte's Web 2006, G) |
|
| 128 |
Man on Fire 2004, R) |
|
| 129 |
Antwone Fisher 2002, PG-13) |
|
| 130 |
The Preacher's Wife 1996, PG) |
|
| 131 |
John Q 2001, PG-13) |
|
| 132 |
She Hate Me 2004, R) |
|
| 133 |
Our Song 2000, R) |
|
| 134 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 135 |
Lift 2001, R) |
|
| 136 |
Save the Last Dance 2001, PG-13) |
|
| 137 |
Ray 2004, PG-13) |
|
| 138 |
United 93 2006, R) |
|
| 139 |
Love Don't Cost a Thing 2003, PG-13) |
|
| 140 |
Pulse 2006, PG-13) |
|
| 141 |
Drumline 2002, PG-13) |
|
| 142 |
Underclassman 2004, PG-13) |
|
| 143 |
Bobby 2006, R) |
|
| 144 |
Monster House 2006, PG) |
|
| 145 |
I Still Know What You Did Last Summer 1998, R) |
|
| 146 |
Little Nicky 2000, PG-13) |
|
| 147 |
The Longest Yard 2005, PG-13) |
|
| 148 |
Spanglish 2004, PG-13) |
|
| 149 |
Big Daddy 1999, PG-13) |
|
| 150 |
Mr. Deeds 2002, PG-13) |
|
| 151 |
Stay Alive 2006, PG-13) |
|
| 152 |
A Cinderella Story 2004, PG) |
|
| 153 |
Cheaper by the Dozen 2 2005, PG) |
|
| 154 |
The Perfect Man 2005, PG) |
|
| 155 |
Raise Your Voice 2004, PG) |
|
| 156 |
The Seat Filler 2004, PG-13) |
|
| 157 |
Coyote Ugly 2000, PG-13) |
|
| 158 |
Cruel Intentions 1999, R) |
|
| 159 |
No Reservations 2007, PG) |
|
| 160 |
Notorious 2009, R) |
|
| 161 |
Hotel Rwanda 2004, PG-13) |






























































































































































