My Favorite Movies
my top 20 movies and what i think of them.
| McKeesgirl's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Escapist 2008, Unrated) |
|
| 2 |
The 24th Day 2004, R) |
|
| 3 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 4 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 5 |
The History Boys 2006, R) |
|
| 6 |
Gossip 2000, R) |
|
| 7 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 8 |
Lesbian Vampire Killers 2008, R) |
|
| 9 |
Disturbing Behavior 1998, R) |
|
| 10 |
Ocean's Twelve 2004, PG-13) |
|
| 11 |
Mamma Mia! 2008, PG-13) |
|
| 12 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 13 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 14 |
27 Dresses 2008, PG-13) |
|
| 15 |
Ocean's Thirteen 2007, PG-13) |
|
| 16 |
The Rocky Horror Picture Show 1975, R) |
|
| 17 |
Assault on Precinct 13 2005, R) |
|
| 18 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995, R) |
|
| 19 |
East Is East 1998, R) |
|
| 20 |
The Spirit 2008, PG-13) |



















