My Favorite Movies


  mcdisenio's Rating My Rating
1
Kikujiro 1999,  PG-13)
2
My Neighbor Totoro 1988,  G)
My Neighbor Totoro
Its simple and clear script, combined with the inocence and good will of their characters along with a superb animation makes this film one of the most enjoyable and heart warming i habve ever seen.
3
Count Dracula 1977,  Unrated)
4
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
The best film based on a comic book since X-men
5
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
6
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948,  Unrated)
7
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) 1979,  PG)
8
A Night at the Opera 1935,  Unrated)
9
What About Bob? 1991,  PG)
10
My Cousin Vinny 1992,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments