My Favorite Movies


  mccaddick's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
2
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
3
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
4
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
5
Home Alone 1990,  PG)
6
The Pink Panther 2006,  PG)
7
Shrek 2001,  PG)
8
A Bug's Life 1998,  G)
9
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
looks a funny flim but havent seen it at the pictures
10
Batman 1989,  PG-13)
Batman
absoloutely wicked film to start with but scary later on this flim gives me a fewnightmares
11
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
what a flim 10 out 10
12
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
it was ok but sad at the end when sam died and went to heaven but havent watched this flim on video for ages
13
Shakespeare in Love 1998,  R)
14
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
very good
15
Lady and the Tramp 1955,  G)
Lady and the Tramp
excellent
16
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
Home Alone 2: Lost in New York
really funny,and good for all the family to see
17
Charlotte's Web 1973,  G)
Charlotte's Web
i saw charlottes web when i was at school brilliant movie
18
Mighty Joe Young 1998,  PG)
Mighty Joe Young
brilliant
19
A League of Their Own 1992,  PG)
A League of Their Own
brilliant flim made me cry at the end seen it 5 times on cable
20
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
21
Pretty Poison 1968,  R)
22
Pink Cadillac 1989,  PG-13)
23
Pretty Cool 2001,  R)
24
Pretty Maids All in a Row 1971,  R)
25
Grease 1978,  PG)
Grease
GOOD FLIM,GOT THIS ON CD VIDEO,I HAVE SEEN IT MILLIONS OF TIMES& ENJOY THIS FLIM
26
The Santa Clause 3: The Escape Clause 2006,  G)
The Santa Clause 3: The Escape Clause
i like tim allen he is so funny

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments