My Favorite Movies


  mazter3c's Rating My Rating
1
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
WoW ! ! ! Better than I was expecting it to be! Doesn't get five stars cus of some silly moments and the cast could have been better, not that it wasnt good its just that coming from Spilberg and Bay I would have thought that they could have assembled a better cast.
2
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
"The answer to "What is Life?" is : 42! This movie is soo great I cant think why I took so long to see it ! Smart, Funny, just brilliant! A must see !

NOTE:
I have to add that this movie is so great that I wasnt even finished watching the movie and I had to comment on it right away thats how much I liked it !
3
The Rock 1996,  R)
4
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
Fun With Dick and Jane
This movie is simply the best movie that Jim has done in a while!
5
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
None stop action from start to finish! Director John Woo "hits the ball out of the park" with this one! Not to forget about Nicolas Cage and John Travolta as well, this two make such a great pair!
6
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
This movie has to be one of my favorite movies of all times, action packed, good story (thou it need it a little more development on Chrisey's back story) powerful preformances and powerful storytelling. A must see!
7
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
NOT TO BE COMPARED WITH THE FIRST 2! Something happened with this movie, I think they listen to the crouds or something! It even has a nice twist at the end witch I.m not gonna tell you(Vin Disel apears at the end hahaha I told you)!
8
Scarface 1983,  R)
Scarface
A cult classic. If you haven't seen this movie it's because you were born today!
9
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
10
Red Dragon 2002,  R)
Red Dragon
Anthony Hopkins has to be the scariest man I have ever seen (after Jack Nicholson of course the Shining everyone! )
11
The Silence of the Lambs 1991,  R)
12
Hannibal 2001,  R)
13
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
One of the most under-rated movies ever! This movie has a very good storyline, very nice action scenes and a very nice concept of the future. This is a defenitly MUST SEE MOVIE ! I'll tell you more see if your local video store has it, they'll probably haven't even heard from it, THAT"S HOW UNDER-RATED THIS MOVIE REALY IS !
14
Batman Begins 2005,  PG-13)
15
Batman 1989,  PG-13)
16
The Crow 1994,  R)
The Crow
One of my favorie movies of all times!
17
Street Fighter II: The Animated Movie 1995,  PG-13)
Street Fighter II: The Animated Movie
This has to be the best street Fighter movie done so far. There are a few like the SF Alpha and the live action SF Movie but this is by far the best one. besides in the american vesion the have the theme Blind from Korn on the credits! HELL YEAH !
18
Kiss of the Dragon 2001,  R)
Kiss of the Dragon
Gotta love this dude ! Jet Lee Rocks !
19
Independence Day 1996,  PG-13)
20
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
21
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear 1991,  PG-13)
22
Escape from New York 1981,  R)
23
Escape from L.A. 1996,  R)
24
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult 1994,  PG-13)
25
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
This is the most twisted and scariest movie you'll ever see! It makes you feal afraid of the light! Yes the light, not the dark but the light! See it and you'll see what I mean.
26
The One 2001,  PG-13)
The One
Has to be one of his best movie todate! And the best his acted! Lol
27
Office Space 1999,  R)
28
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
This movie rocks! DC Comics is realy doing good with their movies lately~! Fist Constantine then Batman Bigins and now Superman Returns ! And what a return! Defenetly a must see ! ! !
29
Akira 1988,  R)
Akira
Just amazing !
30
Stephen King's The Stand 2000,  Unrated)
Stephen King's The Stand
This is a must see mini-series
31
Stephen King's It 1990,  Unrated)
Stephen King's It
This movie made me have nightmares for years! I couldn't look at a clown the same way after this movie ! Of course I was little when I first saw it so I don't think I'm afraid of clowns anymore! (or am I ?) Lol
32
Outbreak 1995,  R)
33
Spaceballs 1987,  PG)
34
Eurotrip 2004,  R)
35
Arlington Road 1999,  R)
Arlington Road
First than nothing there are no heroes in this movie. I might be telling the hole movie right here but, the villan actually wins at the end he gets what he was aiming at and no one can stop him. This is probably why a lot of people haven't heard about this great suspence-thriller that will keep you on the edge of your seat from bigining to end. There was no way to market this movie so it just went under the radar of a lot of people. This movie will make you think twice about your next door naighbors!
36
Porky's 1981,  R)
Porky's
Before American Pie and Scary Movie there was Porky's and man this movie is funny !
37
Shin kidô senki Gundam W: Endless Waltz (Gundam Wing: Endless Waltz ) 1998,  Unrated)
Shin kidô senki Gundam W: Endless Waltz (Gundam Wing: Endless Waltz )
I love Gundam Wing ! Endless Waltz is like most OVA's that kinda resume what happend during the actual series, but they change the story and the characters a bit. Still worth checking out. If you love great anime, great action and J-Pop then you are in for a treat !
38
Click 2006,  PG-13)
Click
This movie will remind you of Burce Almaighty but then it turns on you with a greedy storyline but you gotta watch the movie if you want details on that. This movie in the contrair , goes with the jokes that Bruce Almighty wanted to do but couldn't. A MUST SEE!
39
Short Circuit 1986,  PG)
Short Circuit
One of my all time favorites! This movie is great! See it !
40
RoboCop 1987,  R)
RoboCop
Cult Classic!
41
The Departed 2006,  R)
The Departed
Well I finally got around watching something new in theaters, and what a movie a chose to see ! From the awsome cast to the compelling storyline, this movie hast it all, action, comedy, romance, suspence, drama, Jack Nicholson! lol ! A must watch and a must buy when it comes out on DVD or Blue Ray (for those lucky bastards how have it) Stop reading and start watching! !
42
The Matrix 1999,  R)
43
The Matrix Reloaded 2003,  R)
44
The Matrix Revolutions 2003,  R)
45
300 2007,  R)
300
WOW ! If could give this movie higher than 5 stars I would! Yes it's that good ! This movie has it all, Action, Sex, Comedy, Drama, Suspence it's an all out complete package ! A must see !
46
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
HOLLY CRAP! ! ! THIS HAS TO BE THE FUNNIEST MOVIE I'VE EVER SEEN ! AND I DARE TO SAY THAT IT'LL BE ONE OF THE FUNNIEST ONE YOU'LL EVER SEE ! (That is if you haven't seen it yet)
47
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
Has to be by far the best Bond movie in years, in my opinion. This new "James Bond" played by Daniel Craig, is more human than any previous Bond's. Thou he doesn't seen to care who he kills (wich would make him less human by default) he does seem to feal pain when inflicted on him by fighting or torture, unlike any of the other Bonds before. I was very glad to see the movie go back to its roots, but at the same time in a new dirrection, not many gadgets show up in this movie, wich is a plus, this Bond relies on using his wits more than gadgetry. Action scenes are amaizing and this guy adds some "dark spice" to James Bond wich was needed after Brosman pussied it out! lol

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments