My Favorite Movies
| maziar's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Memento 2000, R) |
|
| 2 |
Cache (Hidden) 2005, R) |
|
| 3 |
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994, R) |
|
| 4 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 5 |
Eraserhead 1977, R) |
|
| 6 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 7 |
Lost Highway 1997, R) |
|
| 8 |
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999, R) |
|
| 9 |
Touching the Void 2003, R) |
|
| 10 |
Pink Floyd - The Wall 1982, R) |
|
| 11 |
Tickets 2005, Unrated) |
|
| 12 |
The Blair Witch Project 1999, R) |
|
| 13 |
Turtles Can Fly (Lakposhtha hâm parvaz mikonand) 2004, PG-13) |
|
| 14 |
Coffee and Cigarettes 2003, R) |
|
| 15 |
K2 1992, R) |
|
| 16 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 17 |
O Brother, Where Art Thou? 2000, PG-13) |
|
| 18 |
Good Night, And Good Luck 2005, PG) |
|
| 19 |
The Ladykillers 2004, R) |
|
| 20 |
21 Grams 2003, R) |
|
| 21 |
Annie Hall 1977, PG) |
|
| 22 |
Bananas 1971, PG-13) |






















