My Favorite Movies


  maz15's Rating My Rating
1
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
OMG my fav movie!!!!!
2
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
KoOl As mOvIe!!!!!!!
3
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
i love this movie.....so sad!!! Kate and Leo rock!!!
4
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
such a classic movie...i love emilio!!
5
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
love johnny, juliette and leo!!
6
Beaches 1988,  PG-13)
Beaches
ahhh i cried so much
7
Fever Pitch (The Perfect Catch) 2005,  PG-13)
Fever Pitch (The Perfect Catch)
love jimmy and drew!!
8
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
zac efron is so hot!!!!
9
Road to Perdition 2002,  R)
Road to Perdition
such a good movie. Love Tyler and Tom. Sad ending, very sad :(
10
Simon Birch 1998,  PG)
Simon Birch
such a inspirational movie and so sad!!
11
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
Never Been Kissed
i love drew, michael, david and leelee
12
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
love adam and drew
13
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
such a good movie, pity that guy had to die at the end though
14
Matchstick Men 2003,  PG-13)
Matchstick Men
good movie
15
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
I LOVE TOBEY AND JAMES!!!
16
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
I love Rupert!!
17
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
Just Like Heaven
love mark and reese and john
18
Orange County 2002,  PG-13)
Orange County
very funny
19
The Amati Girls 2000,  PG)
The Amati Girls
so sad :(
20
The Prince and Me 2004,  PG)
The Prince and Me
i so love this movie!!!!!!!!!
21
The Other Sister 1999,  PG-13)
The Other Sister
omg i so love this movie....juliet is such a great actress
22
If Only 2004,  PG-13)
If Only
omg this is like my fav movie now...i was watching it last night and i was crying the whole way through
23
Rabbit-Proof Fence 2002,  PG)
Rabbit-Proof Fence
yeh this movie is a lifechanging story
24
Quills 2000,  R)
Quills
omg i love this movie...especially kate and joaquin
25
Head Over Heels 2001,  PG-13)
Head Over Heels
good movie
26
Keeping the Faith 2000,  PG-13)
Keeping the Faith
lmao i loved this movie such a great cast
27
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
Grosse Pointe Blank
love joan and john
28
Hope Floats 1998,  PG-13)
Hope Floats
really really love this movie
29
Yours, Mine & Ours 2005,  PG)
Yours, Mine & Ours
bit like cheaper by the dozen!!!!
30
Rat Race 2001,  PG-13)
31
Cast Away 2000,  PG-13)
32
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
33
The Dish 2001,  PG-13)
34
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
its good but it gets boring. I love Elijah!!
35
Pay It Forward 2000,  PG-13)
Pay It Forward
i only saw about half of it but what i saw was good omg so sad!! he should not have died!!!
36
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
kind of a weird movie
37
Phone Booth 2003,  R)
38
Honey 2003,  PG-13)
39
I'll Be Home for Christmas 1998,  PG)
40
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
funny!!!
41
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
42
Meet the Parents 2000,  PG-13)
43
Gothika 2003,  R)
44
Crossroads 2002,  PG-13)
45
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
46
Bad Boys II 2003,  R)
47
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
48
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
omg such a good movie...didnt get to see the end lol cause i was busting for the loo!!!!!!!
49
Heart and Souls 1993,  PG-13)
Heart and Souls
one of my fav movies
50
Back to the Future 1985,  PG)
51
Back to the Future Part III 1990,  PG)
52
Citizen Ruth 1996,  R)
Citizen Ruth
sssssssssooooooooo good
53
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
good movie....to bad ange is such a mole!!
54
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
heath is a babe
55
Shrek 2001,  PG)
56
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
jack is so funny
57
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
love this movie....the dancing is so kool
58
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
haha i love the waylan bros
59
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
60
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
just keep swimming just keep swimming
61
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
mmmmmmm yummy
62
You Got Served 2004,  PG-13)
63
Hook 1991,  PG)
64
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
65
Mrs. Winterbourne 1996,  PG-13)
Mrs. Winterbourne
I have seen this movie so many times and it gets better everytime i do
66
Swimfan 2002,  PG-13)
67
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments