My Favorite Movies


  mayrei's Rating My Rating
1
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
Might be my favorite movie ever. Great cinematography, enthralling plot, and Oh Dae Su is an amazing character. Has one of the best fight scenes in history.
2
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003,  R)
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters)
I've seen this about eight times, and it never gets old. More eerie than scary with great atmosphere.
3
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
4
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
5
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
6
Maurice 1987,  R)
7
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
8
Lost In Translation 2003,  R)
9
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
10
Smilla's Sense of Snow 1997,  R)
Smilla's Sense of Snow
I'm not sure why I love this movie so much, but it's been one of my favorites for years. It has a very interesting vibe, the acting is fantastic, and Smilla is one of my favorite female characters ever.
11
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
12
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
13
Fight Club 1999,  R)
14
The Piano 1993,  R)
15
Rushmore 1998,  R)
16
Brokeback Mountain 2005,  R)
17
Léon (The Professional) 1994,  R)
18
Three...Extremes (Saam gaang yi) 2004,  R)
19
Before Sunrise 1995,  R)
20
Interview with the Vampire 1994,  R)
21
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
22
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) 1991,  PG)
23
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
Probably the best movie I've seen all year. Great acting, and the tension is so real that I was wringing my hands through the entire thing. Javier Bardem is officially the scariest man alive. The ending is abrupt, but it made sense and once I'd had a second to absorb everything, I didn't mind the way it ended at all.
24
Reservoir Dogs 1992,  R)
25
Punch-Drunk Love 2002,  R)
Punch-Drunk Love
Adam Sandler should do more quirky films like this... they suit him.
26
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991,  R)
27
Spirited Away 2001,  PG)
28
Wings of Desire 1987,  PG-13)
Wings of Desire
Really beautiful.
29
The Prestige 2006,  PG-13)
30
A Christmas Story 1983,  PG)
31
Shaun of the Dead 2004,  R)
32
The Secret of NIMH 1982,  G)
33
Heaven 2002,  R)
34
The Scent of Green Papaya (Mùi du du xanh - L'odeur de la papaye verte) 1993,  Unrated)
35
House of Sand and Fog 2003,  R)
36
A Room With A View 1986,  PG)
37
Good Bye, Lenin 2002,  R)
38
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
39
Office Space 1999,  R)
40
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
41
The Neverending Story 1984,  PG)
42
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
43
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
44
Chungking Express 1994,  PG-13)
Chungking Express
Everyone is so charming in this (well, except Blond Wig Woman... seriously, what was so intriguing about her?), and it's definitely the most accessible of Wong Kar Wai's films. I didn't even mind hearing California Dreamin' 80,000 times.
45
Paris Je T'aime 2006,  R)
46
The Darjeeling Limited 2007,  R)
47
Lady and the Tramp 1955,  G)
48
The Fox and the Hound 1981,  G)
49
Joint Security Area ,  Unrated)
50
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
51
Dalkom, salbeorhan yeonin (My Sweet, Yet Brutal Sweetheart) (My Scary Girl) 2006,  Unrated)
Dalkom, salbeorhan yeonin (My Sweet, Yet Brutal Sweetheart) (My Scary Girl)
Funny. Feels a lot like a typical American romantic (dark) comedy, but the actors make it very fun to watch.
52
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
53
WALL-E 2008,  G)
54
A Charlie Brown Christmas 1965,  Unrated)
55
Ghostbusters 1984,  PG)
56
The Dark Knight 2008,  PG-13)
57
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)
Night Watch (Nochnoi Dozor)
Very cool. This movie doesn't get enough credit for being awesome. Kind of a dark modern fairy tale with Matrix-esque special effects.
58
M 1931,  Unrated)
59
The Thing 1982,  R)
60
The Godfather 1972,  R)
61
Last Life in the Universe 2003,  R)
62
The Eye (Gin gwai) 2002,  R)
63
Wristcutters - A Love Story 2006,  R)
Wristcutters - A Love Story
Like everyone else has said- it's quirky, funny, charming. It made me happy. I liked the music. I think I have a crush on Patrick Fugit. It reminds me a little of Dead Man and Everything is Illuminated.
64
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown 1966,  Unrated)
65
Ratatouille 2007,  G)
66
JSA: Joint Security Area (Gongdong gyeongbi guyeok JSA) 2002,  Unrated)
JSA: Joint Security Area (Gongdong gyeongbi guyeok JSA)
Very well done, engrossing story.
67
Linda Linda Linda 2005,  Unrated)
Linda Linda Linda
A really fun little movie, great music. Du-na Bae is awesome.
68
Heat 1995,  R)
69
All the President's Men 1976,  PG)
70
Boogie Nights 1997,  R)
71
Four Weddings and a Funeral 1994,  R)
72
American Psycho 2000,  R)
73
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
74
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
75
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
76
Thelma & Louise 1991,  R)
77
The Squid and the Whale 2006,  R)
78
Blow 2001,  R)
79
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
80
The Shawshank Redemption 1994,  R)
81
The Shining 1980,  R)
82
The Jerk 1979,  R)
83
The Big Lebowski 1998,  R)
84
Girl, Interrupted 1999,  R)
85
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
86
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
87
Love Actually 2003,  R)
88
Drive 2011,  R)
89
The Fall 2006,  R)
90
Battlestar Galactica 2003,  Unrated)
91
Let the Right One In 2008,  R)
92
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)
93
Crimen ferpecto (El Crimen Perfecto) 2004,  Unrated)
94
Dark Star 1974,  G)
Dark Star
Awesome. Hilarious.
95
Groundhog Day 1993,  PG)
96
A Very Long Engagement 2004,  R)
97
It Happened One Night 1934,  Unrated)
98
Moon 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments