My Favorite Movies


  MaXthOm's Rating My Rating
1
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
the only comedy you will need to watch to die happy. spamalot was also excellent
2
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
I LOVE IT!!!!! It's my favourite musical. It's what every christmas movie should be.
music perfect
cast perfect
everything perfect
3
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
one of the bst films in the world, if you haven't seen it, you will be amazed by everything of it
4
Aliens 1986,  R)
Aliens
completely different from the 1st. and makes your worst nightmare look like a human. Cameron, you are a genius
5
Brazil 1985,  R)
Brazil
my favourite Gilliam film. You are not a Gilliam fan until you see this
6
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
this movie has been talked about non stop, and will be for the next 100 years. for me, the matrix is the trilogy. the 2nd was making the plot boring, good action though and the 3rd was plain bollucks
7
Addams Family Values 1993,  PG-13)
Addams Family Values
love it love it love it love it. Thing is so cool
8
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
mix V for Vendetta with Brazil with some bullshit movie about fighting and you have fight club
9
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
A silent sucess. When I saw it in America. It wasn't well known. except for the ride at disneyland paris. But now it's a huge sucess
10
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
the only film i know where i was nearly gonna cry. When i interviewed terry gilliam, i asked why the main theme of the film was regret, and he said he always thought the theme was something else. And Brad Pitt as a nut. Awsome
11
Wallace & Gromit in Three Amazing Adventures 2005,  Unrated)
Wallace & Gromit in Three Amazing Adventures
worlds greatest man and dog duo ever. Is the inspiration for all animators. it should be anyway
12
Alien 1979,  R)
Alien
The best alien in the world. Predator can go pack his bags, Alien forever!!!!!!
13
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
this film created the animation franchise
my favourite by disney
14
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
truly, one of the greatest films ever to be made
15
Time Bandits 1981,  PG)
Time Bandits
my childhood film. the only reason i like God is because of this film
16
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
fantastic. you will weep, laugh, and be amazed by all aspects
17
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
absolute genious from one of coolest directors of this generation
18
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
the coolest underdog movie of the 21st century. whoever canceleed the series should be ashamed
19
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
this movie is one of the best of 2006. It'll make David Cameron run for his life. even though it missed out alot from the comic, it was good in it's own little way
20
A Scanner Darkly 2006,  R)
A Scanner Darkly
totally awsome. there should be more fully rotoscoped movies around. it's a very intelligent piece of animation. and what could match it. The perfect story
21
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Johnny Depps first sucess. his smartest move was making friends with Tim Burton. Everything about the movie is more complicated than you think
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
This is so cool. The balrog is a god in this film. It has kidnapped my heart
23
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
love it love it love it love it. It is the best one of the trilogy so far. Gollum stole my heart. My Prrrrrecious
24
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
the finest of Peter Jackson comes to a end in this legend. it is a masterpiece
25
Mouse Hunt (Mousehunt) 1997,  PG)
Mouse Hunt (Mousehunt)
this movie is the greatest. it's like tom and jerry, but replace tom with nathan lane and lee evans
26
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Quentin at his finest. His memorial to 70's samurai films. And by god, it is beautiful
27
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
the circle is complete. It is the greatest duo action film i've seen
28
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
Little Shop of Horrors
another fine musical. Audrey 2 will kick your ass
29
Galaxy Quest 1999,  PG)
Galaxy Quest
Superb!!!!! Alan Rickman is fan-smegging-tastic
30
eXistenZ 1999,  R)
eXistenZ
You will be gob-smacked when you see this, it's a masterpiece
31
The Crow 1994,  R)
The Crow
Totally awsome! You would have to be a chavvy jackass to hate this movie
32
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
this is one of the greatest films of 2006. a good preformance from david bowie and michael caine
33
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
fucking brilliant. It raises a good question. is it right to make a criminal a good citezen, and at the same time take away his free will? i feel you have to read the book first to fully experience the film, and even though the book is 10 times better, the film is a fucking masterpiece. so what does that make the book? one of the best books ever written, that's what. What stanley kubrick has managed to have done is make a film based on an excellent bit of literature, and turn it in to something new. genius
34
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
truly. a film worthy of his greatness
35
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
So much more better with the plot and action than the first. Acting was the same as the first one. excellent. the 3rd one's gonna be ******* awsome
36
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
lots of villians. good plot. but the only thing it needed was more venom
37
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
my advice. watch it with someone to hold to. unless your me, then laugh your ~~~~~~~ head off
38
King Kong 1933,  Unrated)
King Kong
a classic. funny at times and the animation was unique of it's time
39
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
perfect. a total new aspect of disney and is a change from animals
40
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
headless horseman chopping off heads. enough said
41
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
The wierdest musical i've seen. and that's just tim currey
42
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
perfect. a big risk for aardman. but they pulled it off. smashing
43
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
Capture's the spirit and gives it a whole new level
44
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
better than the first and thats saying something
45
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
Great ending for a great trilogy. now lets hope the 4th one doesn't coks it all up
46
Chicken Run 2000,  G)
Chicken Run
a triumph. Mr. Tweenie is my favourite character
47
Cars 2006,  G)
Cars
worthy to make it's predecessors proud
48
Grease 1978,  PG)
Grease
great american broadway
49
Jackass - The Movie 2002,  R)
Jackass - The Movie
so hilarious. my favourite is the bungee wedgie
50
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
GOD. such a great film. perfect for the average teenager
51
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
the definative role of Schwarzenfegger. a classic of action films
52
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
preferably my favourite
53
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
Who Framed Roger Rabbit
perfect. Roger Rabbit is so awsome. And he's one lucky husband
54
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
the best star wars episode of all time. for me. there are only 3 star wars movies. 4, 5, and 6
55
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
mother******* fan-*******-tastic. nothing beats the godfather but this 15/10
56
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
fucking awsome. perfect. first shaun of the dead, now hot fuzz. what's it gonna be next? sci-fi? i fucking hope so. apologies for the swearing. FUCK YEAH!!!!
57
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
the best british horror i've seen. the gore is top notch
58
Goldfinger 1964,  PG)
Goldfinger
classic bond
59
Jaws 1975,  PG)
Jaws
a brilliant summer blockbuster. show me the way to go home. i'm tired and i want to go bed!!!! . . . . .
60
Ghostbusters 1984,  PG)
Ghostbusters
Bill Murray is a genius and there is a giant man made from marshmellows. enough said
61
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)
Night Watch (Nochnoi Dozor)
my first russian film and it is beautiful. especially the dude that takes a sword out of his spine
62
Blazing Saddles 1974,  R)
Blazing Saddles
Mel brooks 1 of 3 legendary films. 'Mongo only pawn, in game of life
63
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
you gotta be mad to not love it
64
The Producers 1968,  PG)
The Producers
lets get this straight
original. classic
remake. mild. nathan lane's good, matthew broderick, terrible
65
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
good comeback for superman. especially after the one with nuclear man (shudder)
66
The Company of Wolves 1984,  R)
The Company of Wolves
the brilliance and the moral are perfectly portrayed in this reimagining of little red riding hood. i knowm the moral is men are wolves, and i know it's true. not many men liked the moral of this film. But i'm a boy, i understand the moral perfectly, and i love every single part of it
67
Destroy All Monsters 1968,  G)
Destroy All Monsters
my favourite godzilla film. this is a ass-kicking monster mash
68
Minority Report 2002,  PG-13)
Minority Report
pretty good movie. but just use them to predict murders, why not use them to predict the next president? i don't like tom cruise at all, but he was able to make this not suck
69
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
i liked it. i mean it's not the best alien movie in the world. but it's in my top 20 alien films, it's number 20
70
Monster House 2006,  PG)
Monster House
this is one of the coolest animation films of 2006. worth seeing to see how far animation has come
71
Son of Godzilla 1967,  PG)
Son of Godzilla
godzilla's child is so cute. and the praying mantis are impressive
72
Terror of Mechagodzilla 1975,  G)
Terror of Mechagodzilla
the movie was totally awsome. They got Gojira perfectly in this one. And mechagodzilla is the biggest and coolest man-made destroying machine powered by a chick i've ever seen
73
Black Sheep 2006,  R)
Black Sheep
holy mary mother of god, this is one of the best low-budget films i have seen in a long time. it is fucking brilliant. if your the kind of person who thinks the cows are killing people to get back thier cravendale, then don't see this film, you'll have nightmares. if you not the kind of person who thinks the cows are killing people to get back cravendale, and you love completely over the top plots, the you should definately see this film
74
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
this film is awsome. hannibal is truly a mastermind
75
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
super cool. the power of christ compels you
76
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
a great british film, and has a valid point to make. i'm not gonna tell you what it is. watch the film you lazy bastard
77
The Shining 1980,  R)
The Shining
all work no play make jack a dull boy. all work no play make jack a dull boy. all work no play make jack a dull boy. all work no play make jack a dull boy. all work no play make jack a dull boy. all work no play make jack a dull boy. all work no play make jack a dull boy. all work no play make jack a dull boy. all work no play make jack a dull boy. all work no play make jack a dull boy.all work no play make jack a dull boy
78
Dogma 1999,  R)
Dogma
brilliant. fuck passion of the christ, this version of religion more interesting. it's got alot more to it than the . . . thing, that book, the one with that cross on the front cover, the bilbo, biblio. it'll come back
79
Sin City 2005,  R)
Sin City
one great graphic film. you gotta love marv's story, and dwight's
80
300 2007,  R)
300
nudity, violence, biceps, sex, battles. 300 does well with all aspects, as a historical document, it is terrible, but it isn't trying to be a historical document, it's a more sophisticated version of lord of the rings based on a true story. the only critism i have is the fact everyone called them the hot gates, it's called thermopalye. apart from that, this film is fucking awsome. the first blockbuster of 2007, and it's actually interestingly brilliant
81
Gojira 1954,  Unrated)
Gojira
the greatest monster film. original japanese version is the only version in my opinion. masterpiece
82
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
dam motherfucker. what is your major malfunction? i love this film, one of the best war films ever (considering it's more about how war can turn a man in to a killer) Joker is awsome and adam baldwin looks alot younger than he does in firefly , he's blonde for starters. It is a good film and has made a landmark for warfilms in general. It has at least 12 classic lines/scenes in it. a must see for war/kubrick/violence/demented fat people fans. this is my rifle. this is my gun. this for fighting. this is for fun
83
Stop Making Sense 1984,  PG)
Stop Making Sense
i love this. talking heads are so creative with thier music. my favourite song out of the entire film is swamp
84
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
one of 4 of my favourite martial art films of all time. it's so beautiful, the story and action are pure excellence
85
Hero 2002,  PG-13)
Hero
one of 4 of my favourite martial art films of all time. this is quite complicated for a martial arts film. And that's why i love it so much
86
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu)
one of 4 of my favourite martial art films of all time. it has the beauty and grace you don't see in alot of action movies these days. superb
87
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
Shaolin Soccer
one of 4 of my favourite martial art films of all time. this was acomplete ******* adrenaline rush. why isn't shaolin soccer a sport or a T.V programme would be brilliant
88
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
brilliant story. good music aswell.
89
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
one of the best sci fi/stanley kubrick/iconic films ever. it is a film that you love. whether it's the dawn of man, or the way space travel is portrayed, or the rampage of HAL or if it's the next step of the evolution of man. even the music is iconic. apparently the apes didn't win any awards because everyone thought they were real. best joke of the film. I am a lucky person. i saw it this year, but in the cinema, 70mm production. the last 70mm print of 2001 and i fucking saw it. how cool is that?
90
Godzilla Against Mechagodzilla (Gojira tai Mekagojira) 2002,  PG)
91
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
great. anothe kubrick klassic (i know i spelt classic wrong. it's meant to be a joke)
92
Hellboy 2004,  PG-13)
Hellboy
love it. Hellboy is a miracle. where can i get my own god of chaos
93
MirrorMask 2005,  PG)
MirrorMask
brilliant. inspiring and absolutely beautiful
94
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
nicely done. it explores bruce wayne's life before he became the batman. it's a grand piece
95
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
brilliant remake. The mummy was the coolest priest ever. how much to have him as the priest at my wedding. He could make a honeymoon palace out of sand
96
A Bug's Life 1998,  G)
A Bug's Life
another triumph for pixar
97
Antz 1998,  PG)
Antz
cool. the bugs are realistic. you don't see that alot these days in animation movies
98
The Truman Show 1998,  PG)
The Truman Show
great jim carrey film. nice to see him play a serious-ish role
99
Men in Black 1997,  PG-13)
Men in Black
this is so cool. tommy lee jones is so sleek as K
100
The Mask 1994,  PG-13)
The Mask
this is a jim carrey film, and he fits the stage perfectly
101
Liar Liar 1997,  PG-13)
Liar Liar
i love this film. it's totally perfect
102
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
i love this. a great musical and is the perfect love story. don't you find it odd that none of the phantom of the opera movies are actually french, even though it's set in France
103
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
dude. tarintino is awsome. this shows how good he is
104
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
Mars Attacks!
awsome. only in a tim burton film can you have 2 decapitated heads fall in love with each other
105
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
great clooney film. smart and funney
106
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
brill movie. and is the only one i've seen where tom cruise is smart, speacks japanese and fights like a samurai
107
Tenacious D in: The Pick of Destiny 2006,  R)
Tenacious D in: The Pick of Destiny
f***ing awslome, jack black rocks. but he's not as cool as david grohl. the P.O.D looks so cool
108
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
cool. funny and dodgeball is a awsome sport
109
Gremlins 1984,  PG)
Gremlins
classic
110
Gremlins 2: The New Batch 1990,  PG-13)
111
Desperado 1995,  R)
Desperado
holy fuck. this movie is brilliant. the action is brilliant, the music is brilliant, it was a brilliant film
112
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
uber-cool. antonio is completely awsome. as excellent as desperado
113
Get Carter 1971,  R)
Get Carter
brilliant. scarface, eat your heart out
114
Scarface 1983,  R)
Scarface
i only have two things in this world, my word and my balls. And i don't break them for no one
115
Benny & Joon 1993,  PG)
Benny & Joon
johnny depp is so cute and funny in this
116
Vincent 1982,  G)
Vincent
awsome. tim burton first film ever and it is magnificent
117
The Actors 2003,  R)
The Actors
classic film. dylan moran does a brilliant preformance. and even though he is irish, he manages to do a scottish accent, marvellous, definately worth seeing. good piece of comedy
118
Zodiac 2007,  R)
Zodiac
what can i say apart from wow. even though it's too long, it feels like all is needed to help the story make sense. robert downey jn. is brilliant as robert downey jn.
119
James and the Giant Peach 1996,  PG)
James and the Giant Peach
love it. the whole thing is cute and classically told
120
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
excellent. prefered the fridge idea to the car but still a great story
121
Back to the Future Part II 1989,  PG)
Back to the Future Part II
cooler than the first
122
Back to the Future Part III 1990,  PG)
Back to the Future Part III
better than the first and the second
123
Batman 1989,  PG-13)
Batman
this film says **** off 1960's batman. You have been killed. Burton's ultimate superhero movie
124
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story
it's still good, but it might as well be 3 long episodes
125
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
This is the perfect piece of action and made up science, it's brilliant
126
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
My Best Friend's Wedding
one of the only romantic comedies i liked
127
Starsky & Hutch 2004,  PG-13)
Starsky & Hutch
great remake of a 1970's show. good acting and action
128
Cast Away 2000,  PG-13)
Cast Away
great movie. my favourite charactor is wilson. he is so perfect, i would like to meet him some day. whoever plays wilson is one of the best actors in the world
129
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
The Lost World - Jurassic Park
very good. raptors were good in the actional sence, seemed to be more like dinonychus though
130
Madagascar 2005,  PG)
Madagascar
i love the penguins, there so hyper it's disturbing
131
Shrek 2001,  PG)
Shrek
good piece of ani there. good laughs and other
132
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
Shanghai Noon
a very original movie. western kungfu. amazing
133
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
Shanghai Knights
brill sequal. different from the first one, but in a good way
134
Bulletproof Monk 2003,  PG-13)
Bulletproof Monk
classic
135
The Rutles: All You Need Is Cash 1978,  Unrated)
The Rutles: All You Need Is Cash
the best mockumentry ever. if you like or even hate the beatles, then you must watch this. it's like making fun of WWII with Eric Idle as Hitler, it should not excist but there is a reason it's there. It's funny. What? Were you expecting a big speech? I'm not fucking Tom Hanks. I don't make a pointless essay of everything that has happened so far in a film at the end, making the audience wait another 15 minutes until they can walk out in rage to see the new johhny depp film. The point is it's a good film okay. Watch it!!!
136
A View to a Kill 1985,  PG)
A View to a Kill
one of my favourite bind movies
137
Team America - World Police 2004,  R)
Team America - World Police
i watched this last night for the 3rd time it so hysterical. King jon il is a classic badguy in this
138
Toy Story 2 1999,  G)
Toy Story 2
grat sequal. you gotta admire the good taste
139
Apollo 13 1995,  PG)
Apollo 13
nicely done. one of tom hanks good roles, one of very few
140
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
worthy for a sequal
141
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
brilliant classic piece of action. harrison ford is somehow perfect as a cool, athletic professor
142
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
not bad not bad. the tart in the gown is really annoying though. she made the film lose that one star. one star. cut out the bitch, and it's a 5 star movie
143
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
hard to think the 3rd one was good. and thank god they stopped with this one. to stop here is good. (whisper). WHAT???!!! a fourth one. you gotta be kidding me!!!
144
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
Monty Python's Life of Brian
very good. shame that wasn't the story of the new commandment, it would raise the sales of the bible up in to the sky
145
Rat Race 2001,  PG-13)
Rat Race
slap stick excellence
146
Brick 2006,  R)
Brick
very wierd and complicated
147
Flubber 1997,  PG)
Flubber
i love the flubber, it's so sexy and stylish
148
Dinosaur 2000,  PG)
Dinosaur
this was quite a good film for me because it had dinosaurs in it, and i was and still am a big fan of dinosaurs
149
Bean 1997,  PG-13)
Bean
bean is one of my favourite dumb-asses. and the movie keeps to the spirit of bean
150
The Dukes of Hazzard 2005,  PG-13)
The Dukes of Hazzard
good film, love the car scenes
151
The Wanderers 1979,  R)
The Wanderers
awsome. this movie is a less violent version of the warriors, but in a good way
152
Groundhog Day 1993,  PG)
Groundhog Day
a great film that has great plot
153
Flushed Away 2006,  PG)
Flushed Away
loved it. one of the best animations of 2006. the best line is when the final of england versus germany is hapenning
rita: you can't do it. it's impossible
Roddy: england are winning, anything's possible!!!!
hilarous
154
Jackass: Number Two 2006,  R)
155
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
cool
156
Cats: The Musical 1998,  G)
Cats: The Musical
mongojerry and a rumpleteaser have a wonderful way, of working together
157
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
surprisingly good. much better than dead man's chest, and is the sort of film you could watch again
158
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
Bill & Ted's Bogus Journey
bteer than the first
159
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
not bad. but be honest, magnum or blue steel?
160
Anaconda 1997,  PG-13)
161
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
Pee-wee's Big Adventure
wierd. but in a good way
162
Frankenweenie 1992,  PG)
Frankenweenie
You will love this movie. it's frankenstien in it's own cute little way. woof. woof (sarcastic expression on face)
163
Wayne's World 1992,  PG-13)
Wayne's World
awsome
164
Garden State 2004,  R)
Garden State
this film is so cute
165
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
special. i love it. Jack Black rocks
166
The Spy Who Loved Me 1977,  PG)
The Spy Who Loved Me
jaws is perfect
167
Moonraker 1979,  PG)
Moonraker
another fine bond film
168
Point Break 1991,  R)
Point Break
awsome. my favourite line is when keanu reeves goes ' I am a F.B.I agent
169
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
Kiss Kiss, Bang Bang
nicely done
170
Dawn of the Dead 2004,  R)
Dawn of the Dead
i liked it. the zombie baby was classic
171
The Long Kiss Goodnight 1996,  R)
The Long Kiss Goodnight
good film
172
The Time Machine 2002,  PG-13)
The Time Machine
really good
173
Tideland 2005,  R)
174
The Legend of Zorro 2005,  PG)
175
Sunshine 2007,  R)
Sunshine
this was brilliant. by the end, i seemed to be the only one in the cinema who new what the hell was happening, the end was a bit fast and complicated. the only thing i didn't like in the film, was the fact that they didn't explain one of the problems faced by the mission, you'll know what i mean when you see the film. all in all, an excellent sci fi/thriller film
176
Four Weddings and a Funeral 1994,  R)
Four Weddings and a Funeral
classic
177
The Crimson Permanent Assurance 1983,  Unrated)
The Crimson Permanent Assurance
yippeeeeeee
178
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) 2006,  R)
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower)
visually stunning. the story was simple but compelling. and the fight scenes were excellent
179
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
all right. not part of the alien franchise. but suprisenly good
180
Dragonheart 1986,  PG-13)
181
Evolution 2001,  PG-13)
182
Ice Age 2002,  PG)
Ice Age
i love this film. scrat the squirill steals the stage. he's so cute
183
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
Ice Age 2: The Meltdown
Scrat is so cool in this one as well. he's my favourite animated furry animal
184
Tristram Shandy: A Cock and Bull Story 2005,  R)
Tristram Shandy: A Cock and Bull Story
they tried to do the unfilmable film. it turned in to a unmissable . . . . . . . . . . . . . . film
185
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
good
186
Notting Hill 1999,  PG-13)
Notting Hill
brill
187
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
a classic. with as film like this, you can let your imagination go on a killing spree. not literally of course
188
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
too long. but everything else was top notch
189
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
the most abusive film i've seen. don't see it if you like america, are jewish or if you are from eastern aisa
190
Robots 2005,  PG)
Robots
Robin Williams is brilliant as a IDIOT and the plot is easy to understand
191
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
i don't care what anyone else thinks, this movie is brilliant. even though it is just a episode quadrupled in lengh, it is still fucking hilarious, and besides, a simpsons episode that isn't rushed or has lost jokes is a dream come true. so to hell with anyone who says this isn't a sucess, it is. I've been a simpson fan since 1995, and i am so getting the DVD when it comes out, no question about it
192
Grindhouse 2007,  R)
Grindhouse
it is like a fucking heart attack. just what today needs. a fil with more violence than christmas. if you have a weak stomach, then bring a barf-bag
193
The Number 23 2007,  R)
The Number 23
a film with jim carrey playing drama good. a scary paranoid fantasy that can link in with your life, and a slcik sick cool detective mini-story make: a film. which is fucking awsome
194
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
well. Bruce Willis is like as you say in Kansas 'so in your face'. As for Alan Rickman, i will never look at him in the same way again
195
The Host (Gwoemul) 2006,  R)
The Host (Gwoemul)
good old-fashioned original monster madness
196
Rescue Dawn 2006,  PG-13)
Rescue Dawn
first war film about vietnam i've seen where you feel sorry for the american bastard. it manages not to get politics involved in a way that's different from others. the story about the shoe is sweet, and the ending is so top gun. it gives you a rich, full-filling experience. plus, Eugene is a bastard
197
Waitress 2007,  PG-13)
Waitress
beautiful rom-com that everyone should love. and makes pie look inventive and funny
198
Hatchet 2006,  R)
Hatchet
horray, amovie i can relate to. old-school american horror with a twist and blood by the galleon. joel moore is good as the main character/loser, and why the hell are there two porn stars on the boat?
199
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
worth the fucking wait or what? great action. brilliant jokes, and awsome GCI. got a bit cheesy at the end, but that just makes feel better about yourself

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments