My Favorite Movies


  1. MAXPOWERR
  2. Ani

All time favorite films!

  MAXPOWERR's Rating My Rating
1
Apocalypse Now 1979,  R)
2
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
3
Blade Runner 1982,  R)
4
Reservoir Dogs 1992,  R)
5
American Psycho 2000,  R)
6
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
7
Predator 1987,  R)
8
Alien 1979,  R)
9
The Big Lebowski 1998,  R)
10
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
11
Aliens 1986,  R)
12
Airplane! 1980,  PG)
13
Wayne's World 1992,  PG-13)
14
The Fifth Element 1997,  PG-13)
15
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
16
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
17
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
18
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
19
District 9 2009,  R)
20
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
Bill & Ted's Excellent Adventure
Excellent indeed
21
Silent Hill 2006,  R)
22
Donnie Darko 2001,  R)
23
Enter the Dragon 1973,  R)
24
The Hills Have Eyes 2006,  R)
25
No Country for Old Men 2007,  R)
26
The Matrix 1999,  R)
27
THX 1138 1971,  PG)
28
Full Metal Jacket 1987,  R)
29
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
30
Back to the Future 1985,  PG)
31
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
32
Sanjuro (Tsubaki Sanjûrô) 1962,  PG-13)
33
The Shining 1980,  R)
34
Dawn of the Dead 2004,  R)
35
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) 1957,  Unrated)
36
Kingpin 1996,  PG-13)
37
Oldboy 2004,  R)
38
Moon 2009,  R)
39
Léon (The Professional) 1994,  R)
40
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
41
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
42
Back to the Future Part III 1990,  PG)
43
Back to the Future Part II 1989,  PG)
44
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
45
Con Artists 1978,  Unrated)
46
RoboCop 1987,  R)
47
Demolition Man 1993,  R)
48
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
49
Les Compères 1983,  PG)
50
Color of Pomegranates (Sayat Nova ) 1969,  Unrated)
51
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
52
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
53
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
54
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
55
Shadow of the Vampire 2000,  R)
56
Total Recall 1990,  R)
57
Starship Troopers 1997,  R)
58
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
59
A Scanner Darkly 2006,  R)
60
30 Days of Night 2007,  R)
61
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
62
The Sting 1973,  PG)
63
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
64
Porco Rosso (Kurenai no buta) 1992,  PG)
65
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments