My Favorite Movies


  maximusallen's Rating My Rating
1
Rear Window 1954,  PG)
Rear Window
The best movie by the best director.
2
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
Masterpiece
3
Alien 1979,  R)
Alien
Ridley Scott's masterpiece of gothic horror has atmosphere like no other. The Freudian sexual themes are pushed far enough into the subtext to be subliminal. The perfect horror film.
4
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
Close Encounters of the Third Kind
Spielberg's masterpiece. Pure, visual storytelling from beginning to end.
5
The Thin Red Line 1998,  R)
The Thin Red Line
A true cinematic masterpiece where form and content merge. The sound and visuals are hypnotic.
6
The Deer Hunter 1978,  R)
7
Unforgiven 1992,  R)
Unforgiven
Clint's masterpiece.
8
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
Masterpiece
9
Aliens 1986,  R)
Aliens
Screw Titanic. This is James Cameron's masterpiece.
10
Superman 1978,  PG)
Superman
Epic in scope and character, this is the definitive comic book to film adaptation.
11
The Natural 1984,  PG)
The Natural
A baseball and superhero story all in one with amazing acting and photography.
12
An American Werewolf in London 1981,  R)
An American Werewolf in London
Masterpiece
13
Notorious 1946,  Unrated)
Notorious
Arguably Hitchcock's best.
14
Kundun 1997,  PG-13)
Kundun
Scorsese's most hypnotic narrative may be his best.
15
Miller's Crossing 1990,  R)
Miller's Crossing
When it comes to gangster movies released in 1990, I like this one best.
16
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
Anyone who has seen Edgar Wright and Simon Pegg's first feature film Shaun of the Dead probably has high expectations for their follow-up feature Hot Fuzz. In my opinion, Shaun is an instant classic, one of those rare films that continually rewards the viewer with repeat viewings, so my expectations for Hot Fuzz were high, indeed. However, to compare the two films would do each a disservice. Hot Fuzz stands on its own as an instant comedy classic.

Although they deliberately rely on action genre devices, Wright and Pegg's script doesn't feel plot heavy. Instead, they focus on character development and comedy through use of repetition. The third act is set up so perfectly, all of the story machinations click, roll, and tumble with the precision of a Swiss watch, bringing the story to a hilarious climax. More impressive, however, is that the rest of the story is just as entertaining, unfolding effortlessly without the feel of a set up or an M. Night Shyamalan product where the contrivance is blatant.

Director Wright keeps pace with his quick cut/crash zoom transitions, moving cameras, dynamic angles, and cool blue filters. Even such mundane gestures as getting change from a clerk get the 'action' treatment. But Wright doesn't parody the action genre so much as he pays homage to it. Direct references to action movies like Point Break are played out within the context of the story, not once is there a wink at the camera.

Hilarious, heartfelt, and genre-spoofing all at the same time, Hot Fuzz is entertaining on multiple levels and I suspect has more to offer with repeat viewings... much like another film I know of featuring zombies and a man named Shaun.
17
Shaun of the Dead 2004,  R)
18
Toy Story 2 1999,  G)
Toy Story 2
Masterpiece
19
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
As a noir director, Christopher Nolan does Batman right.
20
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
Pee-wee's Big Adventure
One of the most original comedies ever still holds up twenty years later.
21
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
Master and Commander: The Far Side of the World
Superior photography, acting, and direction. Weir's second masterpiece next to Gallipoli.
22
Cop Land 1997,  R)
Cop Land
My favorite storylines are about characters going into a rage, and this may be my favorite rage movie.
23
The Shawshank Redemption 1994,  R)
24
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
Mad Max 2: The Road Warrior
The difinitive post-apocolyptic movie, I think Road Warrior is better than Mad Max and has what is probably still the best car chase sequence in the history of cinema.
25
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo
The ultimate revenge story gets a concise adaptation by Reynolds. While some suspension of disbelief is required, Caviezel is great as always and Pearce plays the sleaziest of sleazy badguys.
26
Gladiator 2000,  R)
27
Henry Fool 1998,  R)
Henry Fool
A great, original film about friendship.
28
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
A great adaptation and one of those rare movies that convincingly handles a pre-teen ensemble.
29
Airplane! 1980,  PG)
Airplane!
A comedy masterpiece. Maybe the funniest movie of all time.
30
RoboCop 1987,  R)
RoboCop
One of the best action films ever. An original concept essentially turning Dirty Harry into a zombie. This movie has everything: guns, explosions, blood, guts, and humor.
31
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
32
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
33
UHF 1989,  PG-13)
UHF
One of the funniest movies ever made.
34
Better Off Dead 1985,  PG)
Better Off Dead
The epitome of 80s comedy. Cusack's best role. Savage Steve Holland is hilarious.
35
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille
Animation aside, this is one of the best movies of the year. The story is imaginative, hilarious, and unpredictable. This is hardly a kids-only movie. Not to mention the animation is the best I've ever seen.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments