My Favorite Movies
| maxima7's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Purple Rain 1984, R) |
|
| 2 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003, PG-13) |
|
| 3 |
True Lies 1994, R) |
|
| 4 |
Independence Day 1996, PG-13) |
|
| 5 |
Training Day 2001, R) |
|
| 6 |
Philadelphia 1993, PG-13) |
|
| 7 |
School Daze 1988, R) |
|
| 8 |
Do the Right Thing 1989, R) |
|
| 9 |
Mo' Better Blues 1990, R) |
|
| 10 |
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) 2006, R) |
|
| 11 |
Monster's Ball 2001, R) |
|
| 12 |
Austin Powers in Goldmember 2002, PG-13) |
|
| 13 |
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999, PG-13) |
|
| 14 |
Austin Powers: International Man of Mystery 1997, PG-13) |
|
| 15 |
Casino Royale 2006, PG-13) |
|
| 16 |
Never Say Never Again 1983, PG) |
|
| 17 |
Charlie's Angels - Full Throttle 2003, PG-13) |
|
| 18 |
Charlie's Angels 2000, PG-13) |
|
| 19 |
Goldfinger 1964, PG) |
|
| 20 |
Uptown Saturday Night 1974, PG) |
|
| 21 |
Prince - Sign 'O' the Times 1987, PG-13) |





















