Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Maxiee's Rating My Rating
1
21 2008,  PG-13)
21
A Guy who is not able to pay his school fees, but he was having tricky mind and his professor teached how to remember card sequesnces and nos and by this he is winning the casino game!!

must watch movie!!

-mudassar
2
Paycheck 2003,  PG-13)
Paycheck
This is story about a Computer Engineer, whose memory has been erased after a Future Machine has been created by him, he has saw his future in that machine and by this, he has come to know that someone will kill him in future so to save his life in future, he sending some strange things to himself by post in order to recall him what is going to happen to him in future..and after that he would survives his life!!

Worthfull Movie!!

This Charactor is something related to Ghajini's Aamir Short term memory lose problem where he couldn't remember the things after every 15 mins, and he is writing things on his body and everywhere in oder to recall him!

-mudassar
3
Aamir 2008,  Unrated)
Aamir
Aamir is a story about a muslim guy, who is returned from us after completing his studies and to meet his family in india, and all of sudden on airport he has been forced to follow instructions from two unknown persons! and those persons have kidnapped his family for make him to follow the orders one by one!!
Those unknown persons want him to kill innocent people!!
But at the end he conveys the meaning of "Aamir"

Very Good Movie!!!

-mudassar
4
A Wednesday 2008,  Unrated)
5
Chak De! India 2007,  Unrated)
6
Hancock 2008,  PG-13)
7
Dostana 2008,  R)
Dostana
Dostana is about two boys Sameer (Abhishek Bachchan) and Kunal (John Abaraham)living in Miami in the US. While looking for an apartment they are rejected by the landlady as she does not want these two guys corrupting her niece Neha (Priyanka Chopra).So to rent the apartment these two crazy dudes pretend to be gay and manage to convince the landlady that Neha need not fear any harm from them as they are a gay couple. Thats when the fun begins as they move in and see how sexy Neha is and both try and make a play for her. To an a wicked twist Neha's boss Abhimanyu ( Bobby Deol) makes an appearance as a third contender for Neha's affection and tahts the movie for you.

Every Character is interesting in Dostana Incuding Boman Irani and Kirran Kher..

Boman Irrani Plays a real Gay character in the movie while Kirran Kher plays role of mother of Abhishek Bachchan...She is very possessive about his son and she want her son to be married with a girl but when she knew about that his son is gay then she being shocked and that was the funniest part of the movie!!!


-Mudassar
8
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
9
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
10
Rab Ne Bana Di Jodi (A Couple Made by God) (A Match Made in Heaven) 2008,  Unrated)
Rab Ne Bana Di Jodi (A Couple Made by God) (A Match Made in Heaven)
Rab ne Bana di Jodi is story about a couple Surinder Sahani(Shahrukh Khan) & Tani(Anushka Sharma).

Tani was about to married to her love but on the day of wedding his feeonsey met with accident and get died. So his father was passing through bad health so he has decide to get her married with his so called student (Surinder Sahni).

Surinder also loves Tani at one side but he cant explaine her how much he loves her. Tani is not aware about surinder's love about her she is thinking that surinder has married her because her father want him to marry his doughter. and she is not happy in her married life.

The other part of their life is Surinder's Friend(Bobby Khosla) who inspired Surinder to meet tani in totally different get up and different body language so that she didnt recognize her and by that way he inspired surinder to win her heart, So Surinder Sahni change her look and his name and he then meet Tani as "RAJ" and passing time with her in between the whole thing Tani got fall in love with "RAJ", but she does not know that RAJ is her husbund surinder.

and the end of the story she came to know that RAJ and Suridner Sahni both are the same person and then she realize about surinder's true love.

Its an Owesome Movie!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments