My Favorite Movies


  mavisilu's Rating My Rating
1
Atonement 2007,  R)
Atonement
i love it

i love it

i love it
2
Secret Sunshine 2007,  Unrated)
Secret Sunshine
it the best movie in 2007
3
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
Very enjoyment of a movie, happy, exciting, unforgettable
4
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
Good director, the play moving, delicate
5
Babel 2006,  R)
Babel
A human face, heavy unforgettable
6
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
A.I. Artificial Intelligence
Very moving, human and the machinery between love and cheating is profound
7
The Science of Sleep 2006,  R)
The Science of Sleep
Interestingly, creative movie
8
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Scripts have thought, the idea of a movie. Very good actor
9
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
Happy is obtained from the plight
10
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
Warm hearts
11
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
Pure and simple, touched people's hearts
12
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
Fantasy mysterious journey
13
Closer 2004,  R)
Closer
The complex relationship between a human face
14
Match Point 2005,  R)
Match Point
The love and sex together produce terrible Reform
15
Nacho Libre 2006,  PG)
Nacho Libre
Good uncomfortable, especially
16
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
Gifted Child
17
The First Wives Club 1996,  PG)
The First Wives Club
I started falling in love with a movie theater
18
High Fidelity 2000,  R)
High Fidelity
Protagonist charisma, I have memories of a show
19
The Road Home (Wo de fu qin mu qin) 2000,  G)
The Road Home (Wo de fu qin mu qin)
Zhang Ziyi brilliant performances
20
The Way Home (Jibeuro) 2002,  PG)
The Way Home (Jibeuro)
I broke down in tears as the drama
21
Before Sunrise 1995,  R)
Before Sunrise
Wonderful dialogue, profoundly simple
22
Before Sunset 2004,  R)
Before Sunset
Wonderful dialogue, profoundly simple
23
Somewhere in Time 1980,  PG)
Somewhere in Time
Nostalgic memories
24
Boys Don't Cry 1999,  R)
Boys Don't Cry
Shock and frustration
25
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) ,  Unrated)
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW)
i love the story
26
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
exciting
27
The Other Boleyn Girl 2008,  PG-13)
The Other Boleyn Girl
Nathalie Portman & Scarlett Johansson i love both
28
Cassandra's Dream 2007,  PG-13)
Cassandra's Dream
Woody Allen is god
29
Into the Wild 2007,  R)
Into the Wild
relaxing
30
WALL-E 2008,  G)
31
The Dark Knight 2008,  PG-13)
32
The Mist 2007,  R)
33
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
34
The Kite Runner 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments