My Favorite Movies


  1. MAUR1CE
  2. Maurice

Give list a short description

  MAUR1CE's Rating My Rating
1
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
My favorite movie of all time!
2
There Will Be Blood 2007,  R)
There Will Be Blood
One of the best films I'd ever seen, That Daniel Day-Lewis did an excellent job as the greedy oil tycoon Daniel Plainview. This guy is terrific.
3
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
The best Batman film ever made, certainly one of the finest films of all time. (the hype is justified). Other film makers should take note on how to make a sequel. Christopher Nolan is fast becoming one of the premier film makers in this industry. A fantastic performance by the late Heath Leger, too bad he's gone. A terrific job by the whole cast. Superb new bat toys, wonderful new suit, and it was quite amazing to watch how the Bat-Pod came to be. I really like it when The Joker did one of his "magic tricks" in making the pencil disappear, very funny.
4
The Aviator 2004,  PG-13)
The Aviator
I love it... One of my all time favorites, terrific acting
5
Into the Wild 2007,  R)
Into the Wild
A really great story, a truly epic adventure, and a wonderful soundtrack by the incomparable Eddie Vedder.
6
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
One of the best movies I've ever seen. "Are you watching Closely?" An Absolutely Brilliant film.
7
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
The best Batman movie, the way the Batman story should have been made, finally someone got it right.
8
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
My favorite western! Love the Doc Holliday character.
9
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
Terrific picture, awesome acting.
10
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
This has one of the greatest films of all-time! My favorite scene is when that movie producer guy woke up with that horses head:) and it has one of the best phrases "I'll make him an offer he can't refuse" Just brilliant!
11
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo
Wow an excellent story, and a great cast. Expertly crafted, a true cinematic adventure.
12
Mr. Brooks 2007,  R)
Mr. Brooks
The finest serial killer film I ever seen,amazing acting, great twists, very thrilling.
13
The Departed 2006,  R)
The Departed
Very good movie, quite violent, I love Martin Scorsese's directing.
14
The Untouchables 1987,  R)
The Untouchables
One of the best films I've ever seen. Great acting, goodlooking wardrobe, fantastic directing. Top notch film.
15
Transformers 2007,  PG-13)
16
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
My personal favorite story of good vs evil. Great action movie,very good visual effects. There has be sequals:)
17
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
A really great film, love the visualization, very well made:)
18
Harsh Times 2006,  R)
19
The World's Fastest Indian 2005,  PG-13)
The World's Fastest Indian
Certainally one greatest films I've ever seen
20
Walk the Line 2005,  PG-13)
21
Gangs of New York 2002,  R)
Gangs of New York
One of my all-time favorites!
22
Scarface 1983,  R)
Scarface
First you make the money, then you get power, then you get the women. Mmmm yeah.
23
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Fantastic film making by Quentin Tarantino, Great action, and an incredible story, wonderful cast.
24
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
Great action.great movie
25
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
The most beautiful horror I ever seen, the finest dracula story, fantastic performces.
26
Blow 2001,  R)
Blow
One of my all-time favs terrific acting and a great story.
27
The Spongebob Squarepants Movie 2004,  PG)
The Spongebob Squarepants Movie
Oh yeah one of the best cartoon films. Are u a Goofy Goober? Great song:D
28
Vincent 1982,  G)
Vincent
A very well made short film, but maybe perhalps a little to short. go check it out:)
29
Snatch 2001,  R)
Snatch
Love this cool and very funny picture. "Viva las Vegas" lmao, and the Pikey language is hysterical:))
30
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
A wonderful cinematic adventure, one of the better films I've seen, and the girl with the curly hair has a fantastic singing voice.
31
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
LMFAO very hilarious, one of the best comedies, alaugh a minute:))
32
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
This is one great movie, great action, and this director also made Gladiator, the best Sci-Fi film. The Final cut version is the best!
33
The Deer Hunter 1978,  R)
34
The Punisher 2004,  R)
The Punisher
One of the best action films I ever seen, love the dark element, and how he has no radioactive/superhuman gimmick.
35
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
A tragic, beautiful story, with great cast, and some pretty good acting.
36
Last Chapter 2005,  Unrated)
Last Chapter
A great crime saga.
37
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
One of my all-time fu*king favorites yeah.
38
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
Certainly one of the greatest films to be made. Truly groundbreaking stuff.
39
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
A very good film, one of the best I've scene this year, riveting stuff.
40
Spun 2002,  R)
Spun
All the actors on here do a fantastic job, great soundtrack, and the little animation parts, with the fast forwarding after each hit, is phenomenal.
41
Mulholland Drive 2001,  R)
Mulholland Drive
I just watched it again. Wow this is the best David Lynch film I've seen. Naomi Watts is damn near perfect, and it is so delightfully twisted. I loved it:)
42
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
A very funny, terrific show. Especially the song about Kyle's mom being a bitch:)
43
The Golden Compass 2007,  PG-13)
The Golden Compass
A pretty good beginning want to see the next ones. One of the best action/adventure films I've ever seen.The bear fight scene was amazing:D
44
Planet Earth: Mountains 2011,  Unrated)
Planet Earth: Mountains
Fantastic cinematography, beautiful imagery.
45
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
Wow it was one of the best films I had ever seen, love the humor, and those fantastic little Oompa Loompas. What a terrific ending.
46
Family Guy - Blue Harvest 2008,  Unrated)
Family Guy - Blue Harvest
Ha Ha Ha one of the funniest movies I've ever seen. I love it, especially "the couch scene":)
47
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
A true masterpiece of fine film making.
48
Kill Bill: Vol. 1 ,  Unrated)
49
Sky Captain and the World of Tomorrow 2004,  PG)
Sky Captain and the World of Tomorrow
A cool lookin movie, a fun and grand adventure.
50
Carlito's Way 1993,  R)
Carlito's Way
Great acting by some terrific actors, and suburb directing.
51
Sharkwater 2006,  PG)
Sharkwater
A real eye opener, an interesting topic, beautiful scenery, well made.
52
The Fall 2006,  R)
The Fall
A true cinematic adventure, beautiful visuals, stunning cinematography, and grand story telling. Really glad I came across it.
53
The Hustler 1961,  Unrated)
The Hustler
Of course Paul Newman was excellent in this, as is the other great actors like: George C. Scott, and Jackie Gleason, Truly a terrific film you gotta see.
54
Cool Hand Luke 1967,  PG)
Cool Hand Luke
A terrific film, especially the egg eating bet. What we got here... is a failure to communicate:)
55
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
Very cheesy, but Very funny/groovy.Bruce Campbell is fantastic, and so many terrific one liners. You gotta see this movie.
56
JCVD (Van Dammage) 2008,  R)
JCVD (Van Dammage)
One of the better films I've ever saw. Terrific acting a great script, but I didn't like some of the subtitles,(no contrast). However it was an excellent film.
57
Tropic Thunder 2008,  R)
Tropic Thunder
A very funny movie. especially that Robert Downey Jr, and Tom Cruise. Some of Jack Blacks lines were quite hilarious, and the young guy Brandon T. Jackson was very good. Those products were very funny, like that drink called Booty Sweat LMAO:D
58
The Sweet Hereafter 1997,  R)
The Sweet Hereafter
One of the finer films I've seen. The Cast, the directing, and the story was excellent.
59
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
One of my all-time favorites, good characters, and some very funny'n'good scenes:)
60
Inglourious Basterds 2009,  R)
Inglourious Basterds
A terrific film by Quentin Tarantino. Lotsa diologue with alot of subtitles, an excellent soundtrack, and plenty of brutal graphic violence. It might one of the best I've ever seen.
61
The Abyss 1989,  PG-13)
The Abyss
This was a grand deep sea adventure, this director is really great, with some fantastic acting and stunning visual effects.
62
It Might Get Loud 2009,  PG)
63
Airplane! 1980,  PG)
Airplane!
Just watched it again. After all these years it still is the most copied film, one of the funniest comedies ever made. The jokes are very silly and dumb, but you can't help but laugh. Everything on here was just excellent, this is a terrific movie.
64
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
A superb film, Pandora is such an incredible place. A very wonderful story, even though the Na'vi are CGI, they still have way more soul than many humans.
65
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
A fantastic, thrilling film.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments